Енергиен експерт: Идеята за приватизация на "Лукойл Нефтохим" не е добра, ще натовари държавния бюджет с близо 4 млрд. лева!

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
22:24 / 03.02.2025
456
Не мисля, че идеята за приватизация на "Лукойл Нефтохим“ е добра. Тя би натоварила държавния бюджет и държавните разходи от порядъка на близо 4 милиарда лева. Това каза  енергийният експерт Христо Казанджиев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

България трябва да има правото да одобрява акционерите в "Лукойл“.

"Това е стратегическо предприятие с голям геополитически ефект върху България. Крайно време е България да въведе режим на регулация по отношение на "Лукойл“ като доминиращ субект на пазара на горива в България. Това се изразява в наблюдение на формирането на цените за българския пазар с оглед защитата на интересите на потребителите – това, което се прави от страна на КЕВР по отношение на цените на електроенергията и топлоенергията. КЕВР заедно с КЗП трябва да предприемат съответните мерки“, обясни енергийният експерт.

Много важно е България трябва да продължи да работи в посока диверсификация на източниците на природен газ, да търси доставки от доказани производители на втечнен природен газ и възможности за сключване на дългосрочни договори, заяви Христо Казанджиев.

"Въпрос на политическа воля е всички тези мерки да се реализират. България трябва много активно да работи за развитието на терминала за втечнен природен газ в Александруполис. Тя трябва да предложи на Гърция изграждане на втори терминал, каквито бяха плановете през 2014 г.“, припомни той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1):
04.02.2025 Продажбата на "Лукойл" не би трябвало да повлияе върху цените на горивата
Още новини от Национални новини:
Разкриха лаборатория за производство на вейпове с наркотични веще...
Утре студът се завръща с пълна сила, минусовите температури са га...
Силно земетресение и в Румъния, епицентърът е само на 200 км от Б...
Пламен Павлов: Пречките за съвместни чествания на годишнини между...
Росен Желязков: България е ангажирана да продължи своята всеобхва...
Министърът на туризма обсъди ключови теми за туристическия бранш ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).