© Impact Press Group | |
Проверката на Прокуратурата не е открила нарушения в ЕВН. Това каза прокурор на пресконференция днес Роман Василев. Дружеството съвсем добросъвестно е отчитало технологичните си разходи. По отношение на проверката е установено, че всички дейности са съобразно законите. Редица пропуски в ДКЕВР установи проверката на прокуратурата, съобщи заместник-главният прокурор Камен Михов. Проверката в Регулатора започна на 12 февруари, месец по-късно - и в НЕК, а на 26 февруари - и в ЕРП-тата. ДКЕВР не е съставила актове за нарушения на ЕРП-та за това, че на са отчитали тока на всеки 30 дни. Не е упражнен и адекватен контрол върху разходите, които ЕРП са декларирали. Комисията на практика е одобрявала по-високите разходи.
Занижен е бил и контролът за разходите от страна на ЕРП. Недостатъчен е бил контролът по качеството на енергията. Няма механизъм за контрол на жалбите на хората. От над 4000 жалби срещу ЧЕЗ са разгледани само малко над 1000.
Все още няма съставен нито един акт за нарушение от страна на ДКЕВР срещу ЕРП въпреки препоръките на прокуратурата, каза още зам.-главният прокурор Михов.
Прокурор Борислав Джамбазов съобщи, че проверката НЕК, ТЕЦ Марица Изток 1 и Марица Изток 3 е констатирала, че НЕК е задължена да изкупува 100% от електроенергията, независимо от нуждите на пазар, на база на споразумения и допълнителни договорки.
Другата констатацията, е свързана с начина на ценообразуването - през годините електроенергията се е оскъпила между 10 и 25%. НЕК в момента изкупува електроенергията на цени, по-високи от допустимите. Според нас, тези договори няма как да бъдат прекратени, тъй като това ще доведе до големи загуби за НЕК, посочи още Джамбазов.
Според него налице са действия от страна на представители на НЕК, които са довели до договаряне на неблагоприятни клаузи, и са довели до загуби за НЕК.
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма не се е възползвало от механизмите, с които разполага, и е налице престъпление по отношение упражняването на контрол от страна на държавата като акционер в дружествата ЧЕЗ Разпределение България и ЧЕЗ Електро България.
"При проверката на ЧЕЗ беше обърнато основно внимание на начина на формиране на цените и услугите на електроенергия. Само две от дружествата на ЧЕЗ могат да се нарекат енергийни, по смисъла на закона - ЧЕЗ - Разпределение България и ЧЕЗ - Електро България", обясни прокурор Златкова.
При проверката е установено, че външните услуги представляват най-голямото перо от разходите на ЧЕЗ. Сключени са и допълнителни договори на стойност над 800 милиона лева като според проверката тези договори са се отразили на цената на електроенергията.
При дружеството Енерго Про има данни за нарушаване на Закона за обществените поръчки, но всички сделки са сключени след съгласуване с ДКЕВР.
Източник: БНР |