Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ето какви мерки се предвиждат, за да се спре унищожаването на пясъчните ни дюни
Автор: Екип Varna24.bg 09:24 / 31.01.2024Коментари (0)1162
Министерството на околната среда и водите одобри нова методика за картографиране и определяне на границите и вида на пясъчните дюни по Черноморието.

Основната цел е да не се строи, копае и извършва търговска дейност върху дюните, както и да се опазят от АТВ-та и автомобили. Картографирането на дюните е важно, защото без него наказателните постановления, които полицията издава на нарушителите, падат в съда.

Пясъчните дюни са защитени територии, а поставянето на преместваеми търговски обекти, коли, каравани и кемпери е забранено. Ако обаче дюните не са отбелязани като такива, някои концесионери по морето безнаказано ги разорават и ги включат към площта на плажа, който стопанисват, припомнят обществената телевизия. Туристите също нарушават целостта им, преминавайки през тях с автомобили. Затова от екоминистерството одобриха нова методика, която да преустанови нарушенията.

"Министерството разработи методика, която вече ще показва точно къде и как трябва да бъдат определени дюните така, че да можем да осъществим тяхното реално опазване и съхранение, защото това е богатството на обществото", обясни Николай Сиджимов, зам.-министър на околната среда и водите.

Дори и при ясно определени граници на пясъчните дюни, те отново стават обект на посегателства заради липсата на обозначителни табели.

"Най-честите нарушения са навлизане с моторни превозни средства или преминаване през тях, за да се достигне до плажната ивица. Често съпроводено и със затъване. Нарушенията не са толкова чести, но когато ги има са бих казал безобразни. Може би трябва да се помисли за доста по-големи глоби за такива нарушители", коментира Пламен Янев, областен управител на Бургас.

До началото на летния сезон остават броени месеци, но все още няма ясни правила, които да регулират дивото къмпингуване.

"Предстои уреждане на нормативната уредба. Надяваме се Министерският съвет или МОСВ и общините да приемат някаква обща политика за приемане на наредба за дивото къмпингуване, каквото предвиждане има в Закона за черноморското крайбрежие. Това ще помогне много процеса при прилагане на свободното къмпингуване от хората", каза Павел Маринов, директор на РИОСВ-Бургас.

Към момента се позволява поставянето на палатки, каравани и кемпери само на регламентираните затова места, каквито са категоризираните къмпинги по Черноморието.

Заливът Вромос край Черноморец е едно от местата, превърнато в незаконен къмпинг. Между месеците март и октомври тук има множество каравани, като някои от тях остават и целогодишно.

От 2019 година има и създадена наредба, която регламентира дивото къмпингуване. Тя обаче не е влязла в сила, тъй като търпи неколкократни промени и предизвиква бурни дебати в Народното събрание.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: