"Приета беше нова конституция, която промени разделението на властите, икономическите реформи, макар и болезнени, доведоха до превръщането на икономиката ни в пазарна, членството ни в ЕС и НАТО, страната ни е изпълнила нормалния ход в историята.
Свикнахме да гласуваме, примирихме се с изборните престъпления, появиха се лабораторни партии, чуждопклоннически. Отчуждението на гражданите от политическата класа е идеална среда за популизма. Проведеният референдум, макар и под задължителния праг, показа, че хората искат личности, както и намаляване на субсидията", каза още новият държавен глава.
Обществените очаквания са фокусирани в съдебната система. Погледът на европейските партньори и на българските граждани виждат едно и също - бавно правосъдие. Съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото НС и да постигне ясни цели - бързо, справедливо и независимо правосъдие", изтъкна Радев.
"Съдебната реформа не трябва да се приема като панацея за справяне с недъзите на обществото. Без обединени усилия и без непримиримостта на обществото няма как да се справим с корупцията и престъпността", категоричен бе той.
Като други проблемни области той изтъкна здравеопазването и образованието.
"Като президент нямам амбицията да превишавам конституционните си правомощия, но няма да допусна тяхното орязване или фактическо обезсилване. Никоя институция не е способна сама да постигне големи национални сили", заяви новият президен.
"Ще използвам всички възможности за насърчаване на диалога между институциите и обществото. Защото не партийният монопол, а диалогът е гаранция за демократичното развитие на страната. Ще следа институциите да работят за интересите на страната, а не да подменят приоритетите в името на краткосрочни цели. Ще бъда президент на всички българи, ще отстоявам надпартийността и ще се противопоставя на опитите за разделение на хората", зарече се Радев.
Още по темата (233): | |