Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Евроексперти: Варна може да има термоцентрала
Автор: Екип Varna24.bg 15:17 / 05.10.2011Коментари (0)986
© Varna24.bg
Заради изобилието от минерални извори, Варна е подходяща за изграждане на модерна термоцентрала за отопление като в град Галанта, Словакия. Специалисти от осем страни са се произнесли, че това е най-подходящата за трансфер практика за България по мащабния проект REGIOCLIMA на Европейската комисия.

Термоцентралата в Галанта е построена през 1996 г. с мощност 8 мегавата, като добитата енергия топли близо 1400 жилища, детски градини и дом за стари хора. Инвестицията е 2,5 млн. евро, като в проекта са участвали Финландия, Словакия и Исландия, прочута с добиване на енергия от термални води. Това посочи Димитър Радев, изпълнителен директор на Регионална агенция за предприемачество и иновации-Варна, който откри конференция на тема "Регионално сътрудничество за адаптиране към климатичните промени". Той уточни, че до края на проекта ще проучване и всички данни за термоцентралата във Варна, които ще бъдат предоставени на местната власт.

По време на форума беше осъществена видеовръзка с испанския партньор - Обществена фондация на Валенсия с офиса й в Брюксел. Останалите страни участници в проекта са Кипър, Гърция, Естония, Франция, Словакия, Италия и България. Осемте държави са селектирали най-добрите си практики в борбата срещу глобалното затопляне и климатичните проблеми, които обменят помежду си. Италия предоставя своята практика с лозовите насаждения край град Конеляно, чиито редове са били обърнати на 30-40 градуса спрямо север-юг. Така била намалена пряката слънчева светлина. В този прочут винарски район направили проучване от 1930 до 2000 г., което установило, че средната годишна температура се е повишила с 1 градус, а валежите са намалели с 200 милилитра.

Останалите европейски страни ще ползват нашите добри практики за еко филтри в земеделието, в борбата срещу риска от корозия и свлачища в крайбрежните зони, оценка от риска за наводнения, както и пречистване и втора употреба на отпадните води. Европейският проект продължава 36 месеца и е на стойност близо 2 милиона евро.

Източник: в. "Стандарт"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Зима 2024/2025 г.
Интегриран градски транспорт на Варна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: