© Varna24.bg | | Едва половината от българските фирми (48,8%) имат собствен сайт, а 88 на сто от тях - над 25 хиляди компании, имат достъп до интернет. Това показва анализ на европейската статистическа служба Евростат за сектора на информационните и комуникационните технологии (ИКТ).Средно за Европейския съюз процентът на компаниите със собствен уебсайт е 70%. За Финландия, Швеция, Великобритания статистиката отчита, че около 90% от предприятията имат свой сайт, съобщи БТА.
От Евростат отчитат още, че около половината от българските предприятия са използвали електронен подпис както и автоматизиран обмен на данни с външни информационни и комуникационни системи. В страни като Финландия и Швеция тези ИКТ процеси надхвърлят 80%.
Български предприятия, които са използвали IT системи за вътрешен обмен на данни, са били около 43% или близо 12 хил. В ЕС първенството по този показател отново се дължи от Финландия и Швеция - (83%), а най-нисък е този показател в Полша - 32% и Румъния - 39%.
Като цяло от Евростат отчитат, че информационните и комуникационни технологии са станали вече неразделна част от функционирането на предприятията в ЕС и развитието на електронния бизнес и електронната търговия.
Между 95 и 100% от предприятията в 19 страни на ЕС са превърнали информационните технологии в свой източник за бизнес и търговия. Всяко трето българско предприятие или над 9000 предприятия са имали автоматично свързани бизнеспроцеси със свои доставчици или клиенти. По този показател изпреварваме доста страни в ЕС, където средният процент е 23.
Най-много са използвали комуникационни технологии за доставчици и клиенти в Хърватия - 47%, Латвия - 43%, Словакия - 40%.Най-слабо тези бизнесотношения са развити в Унгария - 11%, Румъния и Исландия - 14% и Чехия - 15%.
Анализът на европейската статистическа служба акцентира и върху търсенето на ИТ специалисти като почти всички страни отчитат трудности при наемането на подобен вид професионалисти, съобщава БТА.
Най-много ИТ специалисти се търсят естествено в предприятия, пряко заети с информационно-комуникационните технологии (над 50%). Като цяло секторът с ИТ специалистите в ЕС възлиза на близо 5% от почти всички предприятия в ЕС с най-малко 10 наети лица. Най-много се търсят, но и най-малко трудности има при наемането на ИТ специалисти в Ирландия, Люксембург, Австрия и Швеция.
Източник: в. "Монитор" |