Филмът "Смутни времена" разказва историята на нападнато от кърджалии българско село
Филмът "Смутни времена“ е вдъхновен от романа на Вера Мутафчиева "Летопис на смутното време“. Хората казват, че не са виждали филм, който толкова детайлно да представя този период. Това каза Тодор Тодоров от Сдружение "Хайдути“ в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.
Филмът е късометражен и пресъздава времето в края на ХVІІІ и началото на ХІХ век, когато кърджалийските орди тероризират мирното българско население. Работата по филма е консултирана с уредника в Националната библиотека "Иван Вазов“ в Пловдив Петко Георгиев, допълни Тодор Тодоров.
Филмът разказва историята на нападнато от кърджалии село. "Кърджалиите са бивши войници в Османската армия. През този период Османската империя е претърпяла много голяма криза в следствие на големите войни, които води. Има период, в който се затруднява и с плащанията на заплатите на войниците и така някой корпус решава да се отдели – дезертират, заграждат си една територия и започват да грабят там. Това са били хора, тренирани и обучавани във военно дело“, разказа той.
Тодор Тодоров заяви, че филмът е създаден с образователна цел. "Основната цел на Сдружение "Хайдути“ е да даваме уроци по родолюбие в училищата и да запознаваме децата с периода на османската власт. Всички знаят за Левски и за Ботев, но много малко хора знаят за хайдути като Стоян войвода, Ангел войвода. Ние разказваме на децата за тези герои, показваме им как са били облечени, с какво са били въоръжени, как са живеели. Лека-полека се зароди идеята да направим документален образователен филм за този период“, обясни Тодор Тодоров.
Тодор Тодоров разказа и за провеждания за трета година събор "Ангел войвода“ край Асеновград с подкрепата на игумена на Араповския манастир. Той представя традиционни български занаяти, традиционни български храни, хора, пехливански борби.