Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Финансист: Купувайки си облигации, ние ставаме кредитор на държава или компания
Автор: Екип Varna24.bg 13:14 / 30.08.2023Коментари (0)800
©
Облигациите са вид ценни книжа, които материализират дълг за разлика от акциите, които материализират собственост. Това разказа в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ финансистът Иван Такев от Аlaric Securities.  "Облигациите представляват поемане на задължение от самата компания към други лица, които стават нейни кредитори. Точно в процеса на издаване компаниите търсят финансиране под формата на дълг, привличайки от широк кръг акционери заем. Срещу този заем се изплаща определена лихва до погасяване на самия заем. Това е процесът на емитирането, на издаването на дълг от компанията под формата на облигации, под формата на ценни книги с определени параметри срок на дълга.“

"В основата на всеки дълг е лихвеният процент, а лихвеният процент е единият от факторите, които най-много влияят на ежедневния икономически живот, на финансовите пазари, - разказа за основите на дълговите ценни книжа финансистът Иван Такев.  Когато говорим за лихвени проценти, примерно по държавния дълг: държавите издават дълг, за да си финансират своите бюджети. Те го издават също при определени условия, с определена срочност, с определени лихвени проценти, и всъщност това е базисната, изначалната точка, която определя оттам насетне икономически процеси, включително и начина, по който частни компании се финансират както с акции, така и с облигации. Т.е. лихвените проценти по държавния дълг са нещо много изначално. От тази гледна точка лихвените проценти през последната година и половина започнаха да се повишават в следствие желанието на централните банки да се справят с галопиращата инфлация. Всичко това се отразява и върху начина, по който компаниите могат да се финансират както чрез акции така и чрез облигации. Облигациите в момента носят сравнително атрактивна доходност при по-ниски нива на дълг.“

Съществуват много видове класификации на облигации, разказа още Иван Такев: "Зависи и от издателя – дали става дума за корпоративни, когато издателят е дадена фирма, корпорация; държавни когато издателят е държава; има и общински облигации, които са далеч не толкова популярни; има и наднационални облигации, които се издават от организации, като Международния валутен фонд. По отношение на срочността им облигациите са краткосрочни – тези, които имат падеж в рамките на следващите 12 месеца, т.е. по-малко от година, от 1 до 5 години облигациите се наричат средносрочни, от 5 нагоре се наричат дългосрочни. Съществуват и т.нар. "вечни облигации“, които са далеч по-малко популярни.“

"Според доходността си облигациите са два вида: лихвоносни облигации, които носят определена лихва под формата на купонни плащания, т.е. периодично те носят на притежателя си дадени лихви. Съществуват и т.нар. дисконтови облигации или с отстъпка. Това са краткосрочните облигации, при които емитентът поема задължението да изплати номиналната стойност на падежа, но продава облигациите с отстъпка,“ разясни още Иван Такев.

Рейтингът на облигациите зависи най-общо от възможността на емитента да си покрие задълженията, не само към лихвите по облигациите, а и всички останали задължения, които има. Има разлика дали емитентът е компания или държава примерно. "Рейтинговата агенция може да поиска информация, която е извън финансовия отчет на компанията с цел придобиване на по-ясна представа. По същия начин е и с рейтинга на държавите. Там се гледа възможността на държавата чрез фиска да успее да си покрие задълженията по всичките видове емисии, които са издадени в момента, какво е лихвеното покритие под формата на данъци и т.н., като "ААА“ е възможно най-високият кредитен рейтинг за трите най-известни кредитни агенции Moody's, Fitch и Standard & Poor's.“

"Купувайки си облигации, ние ставаме кредитор на държава или компания, и ги купуваме при точно определени условия. Облигациите са малко по-ниско рискови от акциите, но ги прави и малко по-ниско доходни при равни други условия. Общо взето и облигациите и акциите са винаги във фокуса на инвеститори. Повечето големи инвеститори държат лихви от облигации и акции, което е едно от много известните правила в инвестирането, т.нар.  60:40 – т.е. разделянето на инвестираните средства между акции и облигации в съотношение 60:40. Има много привърженици на това правило и много инвеститори го използват,“ сподели още финансистът Иван Такев.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (458) 14%
Не се справи (641) 19%
Пълна трагедия (1772) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: