Финансист: Повишението на МРЗ няма как да компенсира тези, които получават такова възнаграждение и те да водят нормален живот
“Ако в България един работник трябва да изкопае един канал с лопата, а в Германия работодателят му е дал багер, къде ще е по-голямата производителност на труда? Един човек е 75 вата, едва ли ще изпревари един трактор. Производителността на труда зависи от средствата, които работодателят е дал на работника", така финансовият експерт обясни пред Нова тв Атанас Кацарчев защо основният довод против увеличението на минималната заплата на работодателските организации не е правилен.
Повишението на минималната работна заплата няма как да компенсира тези, които получават такова възнаграждение и те да водят нормален живот. Това заяви експертът на КТ “Подкрепа" по Нова телевизия.
Той обясни още, че макар нивото на инфлация в България да е ниско за ЕС, у нас някои основни стоки са поскъпнали с 20, а други даже с 50%. Това оказва много силно влияние върху хората с най-ниски доходи
“Сирене, млечни продукти, хляб са по две", коментира синдикалистът.
Финансовият експерт каза също, че е много трудно да се установи какъв процент от хората на минимална заплата получават повече “под масата".
“Това означава едната страна да си признае, че е в сивия сектор, а другата да потвърди. Големият въпрос е, че по този начин се спестяват плащания към държавата", добави Кацарчев.