Финансист: Вдигането на лихвите в момента е, за да могат бизнесите да се преборят с инфлацията
Тези дни повечето индекси завършват сесиите на зелена територия, с покачване,. Една от причините за е това, че централните банки, Фед и ЕЦБ започнаха да виждат резултат от своите действия – инфлацията се охлажда, икономическата активност се повишава. Това каза финансистът Диляна Тодорова от "Експат Капитал“ в предаването "Денят на фокус“ по радио "Фокус“.
Колко време е необходимо тези промени да повлияят на инфлацията
2020 г. се раздаваха пари на калпак и много от правителствата прекалиха със стимулите. Целият кеш, който се изсипа преди три години, доведе до тази висока инфлация, която от своя страна пък разболя много бизнеси, защото те пострадаха и като разходи, и като активности. Вдигането на лихвите в момента е продиктувано от това да се преборят със самата инфлация от гледна точка на крайния потребител и от хората, които имат икономически активности.
Пазарът на недвижими имоти
Всички чакаме корекция. Пазарът на недвижими имоти беше много опасен и минно поле през последните две-три години, защото от една страна имаше супер цикъл на суровините, който вдигаше цените на материалите.
В България най-големият процент от сделките с имоти – около 72, се случват на зелено. Имаше тенденция, в която повечето строители не се наемаха да подпишат предварителен договор за крайна цена и използваха като магически думи инфлацията и постоянно качващите се цени на материалите.
Как се развива секторът на технологичните компании
Технологичните компании като цяло бяха много наказани и разпродадени. Големите имена устояха. Целият сектор в момента е на водещи позиции в индексите, и в S&P, и в другите бенчмаркови индекси на държавите. Те пребориха и опасенията за рецесия, и COVID-19, и генерират добри приходи.
Промени ли се финансовият пазар след появата на OpenAI?
Промени се и не се промени. От една страна, много хора залагат на изкуствения интелект. Според мен революция в тази област би била трудна в близко бъдеще. Вярвам, че бизнесът с данни, търговията с данни, оптимизацията на данни и всякакви видове алгоритмични способи е бъдещето и нещо, което много, много тепърва ще се развива и ползва, защото анализът на числа и на информация спестява изключително много време и носи много ползи.
Китайската икономика
За много инвеститори Китай е черна кутия. Това е много структуриран пазар и икономически най-добрите прогнози дават тези анализатори, които са живели или работили там, защото в действителност това е много специфичен сегмент.
Новината от днес е ограничаването на AI и неговото протоколиране от правителството на Китай. Те са хора на крайностите. Тепърва правителството ще разсъждава как да го ползва оптимизационно и да се пребори с многото негативи, които може да донесе.
Очакват ли ни икономически сътресения в по-дългосрочен план
По-скоро не. Ние изживяхме кризата няколко пъти.
Вече трябва да се обръщаме към фундамента на акциите, на облигациите. Има сектори и сегменти, които винаги са наказвани – Централна и Източна Европа са много подценени и много разпродадени на моменти, бидейки близо до най-горещата точка геополитически.
Къде да вложим парите си
Важно е да консултираме с професионалист това, което искаме да постигнем. На първо място е хоризонтът – дълъг, къс, средносрочен, а след това – рисковият профил. Много инвеститори на теория са рискови играчи, а на практика се чувстват много притеснени и панически искат да изтеглят парите си, когато видят дори 5% надолу в някакъв средносрочен период.