Финансов анализатор: Забавянето на българската икономика беше очаквано
Забавянето на българската икономика беше очаквано. Всичко трябва да се гледа в контекста на пазара. И на този фон не сме толкова зле по ръст на БВП спрямо Еврозоната. Това каза финансовият анализатор Йонко Чуклев в рубриката "Парите ви на фокус с БФБ“ на Радио "Фокус“.
На въпрос дали да очакваме рецесия, той коментира, че по-важен въпрос е не дали ни очаква рецесия, а дали тя ще бъде техническа. "Имахме такива години между 2018 и 2019. Имахме европейски икономики, които влязоха в техническа рецесия, т.е. 2 последователни тримесечия негативен ръст на БВП. Този сценарий е това, което наричат "меко приземяване“. Т.е. криза ще има, но ще е лека“, уточни финансистът.
Йонко Чуклев анализира и международната финансова обстановка. "В САЩ има около 4 000 банки, а в Еврозоната са около 5 100. В САЩ резултатите бяха доста добри. JP Morgan публикуваха много добри печалби и като видяха пазарите за какво става въпрос, акциите им скочиха с около 7-8%“, заяви той и допълни, че в Европа BNP Paribas също показва много добри резултати, както и испанската банка Santander. По думите му големите банки са показали очаквано добри резултати заради подобрения нетен лихвен марж.
По темата за инфлацията, Чуклев коментира, че за Америка е била добра новината, че инфлацията за пръв път е била под 5% в последните 2 години.
"Големият въпрос е чака ли ни в Европа същото? Можем ли и ние да се надяваме на спад? Това зависи от самата ЕЦБ, защото за разлика от Америка, която вдигна лихвите първа и в момента държи нива около 5%, ЕЦБ ги държи на по-ниски нива. И тук въпросът е на заседанието си през юни месец УС на ЕЦБ дали ще продължи вдигането на лихвите, за да охлади инфлацията“, насочи вниманието финансовият анализатор.
На въпрос удачно ли е да инвестираме в акции на технологични компании, Чуклев посочи, че движението на американския индекс S&P 500 тази година отбелязва ръст от 8-10% като 80 на сто от него идва от големите технологични компании. "Това показва, че концентрацията е явление, което прави най-големите технологични акции да са по-атрактивни за инвеститорите и да товарят повече капитал там. Така че тази тенденция доведе по-малките компании да не са толкова интересни в момента. В технологичният сектор са интересни в момента два класа акции: първите са такива с огромен пазарен дял, но другите са такива, които успяват все пак да генерират свободен паричен поток. А паричният поток в тази среда е нещо, което много се цени“, заключи финансовият анализатор Йонко Чуклев.
Можете да чуете цялото интервю с Йонко Чуклев в прикачения аудиозапис.