Финансов експерт: Не инвестирайте в имоти, цените им ще паднат с 20%, след като влезем в еврозоната

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
19:25 / 03.02.2025
2316
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Такъв съвет даде в интервю за Българското национално радио финансовият експерт Камен Колчев.

"Едно от обясненията, които аз давам на този драматичен скок на цените на имотите, е наличието на прекалено много кеш в България извън оборотите. Това са пари в левове, които няма как да бъдат декларирани и превалутирани при преминаване към еврото – пари под дюшеците и по касетки в банките. И придобиването на имот с тези пари непосредствено преди влизането ни в еврозоната е един от малкото начини за изчистването на този кеш.", допълва тезата си Колчев в интервю за вестник "24 часа".

"Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна култура, хората си знаят - или депозит в банката, или имоти. А това не е правилно. Имотите са добра инвестиция, но са дългосрочна инвестиция, а когато ти потрябват пари по-бързо, излизането от недвижимия имот е много бавно и много скъпо", коментира той. 

Инвестициите в имоти са полезни за част от благосъстоянието, но не за цялото, подчерта той.

Според финансовия експерт Министерството на финансите е длъжник на гражданите както по отношение на възможностите за инвестиции в държавни книжа, така и по отношение на инвестиционната култура, която трябва да започне още от етапа на образование на всеки човек.

"В училище не се обяснява на децата как се правят пари, как се управляват пари и как парите могат да носят пари. Трябва да се започне още от там. Ние сме наследили още от социализма негативизъм към този тип предмети и знания. Още от общообразователните училища трябва да започне инвестиционната култура".

По думите на Камен Колчев липсата на инвестиции до голяма степен е следствие на липсата на капиталов пазар:

"И тук държавата е длъжник. Румънците и поляците след кризата 2011-2012 г., когато бюджетите бяха на дефицит и нямаше пари в държавните хазни, те листнаха 20-30% от техните структуроопределящи държавни предприятия - енергетика, транспорт и т.н. Първо - влязоха по няколко милиарда в хазната на съответната държава, и второ - влязоха много инвеститори, които вкараха много пари в съответната икономика. Влизайки с големите хапки, те започват да се оглеждат и в по-малките, частните дружества, които също са на пазара, но няма кой да им даде пари".

Виж коментарите (1)

Още по темата (734):
16.04.2025 Ивайло Калфин: Българският лев е изключително слаб като валута
15.04.2025 Официалният сайт за еврото с обновена рубрика за гражданите
15.04.2025 Евродепутатът Емил Радев във Варна: Еврото носи стабилност и ръст на инвестициите
15.04.2025 Теменужка Петкова: Никога не сме били по-близо до еврозоната
14.04.2025 Горанов: Всички предпоставки, за да бъдем успешно приети в еврозоната, са налице
11.04.2025 Брокер: Очаква се ново поскъпване на имотите след влизането ни в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Извънредна кампания на ГИТ в строителния сектор изваде наяве фрап...
Съдбата на правителството се решава в 14:30 утре, ДПС на Доган ще...
Правосъдният министър: Съдебен изпълнител е поискал от баба Янка ...
Борисов обясни защо изчакват с продажбата на реакторите от АЕЦ "Б...
Бойко Борисов за излизането на АПС от мнозинството: Целите са тол...
Правителството с важно решение за хората с трайни увреждания


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).