Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Финансов журналист: Положението е тежко! Може да се докараме до ликвидна криза
Автор: Йоланда Пелова 18:31 / 07.10.2024Коментари (2)1734
© Фокус
Публичните финанси е една от най-уязвимите сфери на политическите кризи. Безвремието на липсата на стабилно управление от политически партии, които носят отговорност, води до едно наддаване в популизма, от което страдат публичните финанси. Това каза финансовият журналист Стефан Антонов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите му България е държавата, която е с най-нисък дълъг към БВП в Европейския съюз, но в същото време може да се докараме до ликвидна криза, тъй като се очаква догодина разходите да нараснат с 12 милиарда лева, а приходите само с 6, и това добавя една негативна разлика от 12 милиарда лева към бюджетният дефицит. Т.е. догодина се очертаваме на 18 милиарда лева бюджетен дефицит, обясни той. "Да оставим настрана, че няма да влезем в еврозоната, но това е огромен недостиг, който може да се реши или с болезнени мерки, като реформи, като вдигане на данъци, или с едно много сериозно задлъжняване, което ще ни излезе през носа по линия на по-високи лихви,“ обясни той и добави, че темповете, с които страната задлъжнява са много високи, както и че разходите за лихвите по тези заеми вече са твърде високи.

Според финансовия журналист в новия Бюджет 2025 стремежът е за намаляването бюджетния дефицит в рамките на 3% от БВП, което означава да имаме бюджетен дефицит от най-много 6 милиарда. Свиването на дефицита според него може да се постигне единствено чрез непопулярни мерки, като увеличаване на данъчната тежест, увеличаване на осигурителната тежест или със замразяване на пенсии и заплати.

"Положението е тежко и ще се искат много непопулярни мерки, за да бъде овладяно. Ако имаме отговорни политически партии, в следващите седмици, макар и при разпуснат парламент, те ще сложат на масата всичко, ще го оценят, ще оценят каква вреда носи всяка една от болезнените мерки, каква дългосрочна стабилност, доколко може да допринесе към дългосрочното стабилизиране на публичните финанси,“ допълни той.

Стефан Антонов е категоричен, че за разрешаването на проблема трябва да се направи един средносрочен план. "И трябва всяка една година да имаме разчети така, че дефицитът да се смалява и да се смалява. В същото време може би трябва да има консенсус за някакви инвестиции, които са ключови и трябва да ги направим дори в условия на дефицит. Всичко останало вече трябва да се претегли с цел да бъде съкратено като разход или замразено, така че в продължение на 2-3 години икономиката като расте, дефицитът да се свие като относителен план.“

Кризи се посрещат с ликвидни буфери, добави още специалистът и добави, че специално за малки отворени икономики, като България, това е най-добрата програма: ликвидни буфери и готовност да реагираш на всичко, което се появи.



Още по темата: общо новини по темата: 100
01.12.2024 »
01.12.2024 »
29.11.2024 »
28.11.2024 »
26.11.2024 »
26.11.2024 »
предишна страница [ 1/17 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 10.10.2024 г.
0
 
 
Много вестници четете. Къде са тези инвеститори? Последните три години нови няма, а от старите доста се изнесоха в Румъния. Решението Досегашните от ПП влизат в затвора. Оставя се микро бизнеса да работи и държавата спира да му пречи. Натоварват се данъчно големите монополи, а на малките се намалява. Освобождава се МРЗ от всякакъв вид осигурителна тежест, която става на база приходи. Работеща полиция и уволнение на 75% от мърдите в нея. Ред и дисциплина по улиците и пътищата. Инвеститорите се обслужват, а не както сега - те идкат във Видин, но ние ги насилваме в София. И така на хартия мизерна София изглежда голяма работа, а разни хрантутници с костюмчета правят тъпи анализи.
0
 
 
Много инвестиции, много чужди фабрики, стотици хиляди работни места, а пари няма! Сигурно много се краде?! Или тези чужди фабрики не плащат достатъчно данъци и осигуровки? Или на нашите хора фирмите ги освобождават от данъци и чакат кварталните магазинчета да им съберат данъците и оправят бюджета? Вероятно че направят ДДС 25% (за всички без Туризма) и данък печалба ще скочи на 15%, за да сме поне нула на нула с разходите и да вкарат държавата по пътя на надолнището...
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Евроизбори 2024
Риск от чума по дребните преживни животни
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: