Футуролог: Сагата с Гешев, къщата в Барселона, КТБ и аферите около политическата върхушка са характерни за залеза на истината
Не публицистиката вече е на дневен ред, а чистата информация. Това каза за Радио "Фокус" за предаването "Сценарий от бъдещето" футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.
Проблемът със залеза на истината започва да се дебатира преди 12-13 години, когато започва да се усеща ефектът на социалните медии. Преди да стане очевидно колко силен ефект има изкуственият интелект сега чрез ChatGPT, трябва да кажем, че той тихомълком превзе начина, по който функционират медиите и публичността преди 15 години, просто защото се настани в алгоритмите.
Публицистиката вече не е на дневен ред, а чистата информация. Информация, която генерира количество и съдържание, просто защото в интерес на алгоритмите е да има трафик към определено съдържание, което може да бъде съпътствано от съответните програми, да привлече по най-атрактивния начин вниманието на потребителите.“
Според Мариана Тодорова все пак сериозните медии остават най-авторитетни, но не аз всички, а за специфична ниша от потребители. "Залезът на истината се дължи на това, че заради глобализацията и интернет всеки ден се срещаме с огромно количество информация, която не можем да обработим. Ние трябва да сме избирателни. Когато сме избирателни обаче и търсим нишово по определени теми, не винаги попадаме на авторитети, а започваме все повече да се информираме от социалните медии. В социалните медии всеки човек може да бъде медия, и всъщност, когато това става възможно, доста от фактите са непроверими, традиционните авторитети като учени и експерти са заместени от т.нар. "инфуенсъри“. Начинът, по който търсим информацията, допаминовото удоволствие от честата смяна на информация, още повече ни пречи на фокуса. И ние не се задълбочаваме, губим представа кои са реалните авторитети, а социалните медии настъпват в това пространство. Алгоритмите залагат на количествения поток на данни, а не на качественото съдържание", коментира Тодорова.
Сагата с Гешев, къщата в Барселона, КТБ и всички афери около политическата върхушка са много характерни за тази епоха на постистината, на залеза на истината, каза още тя и допълни, че когато хората разполагат с все по-малко източници на експертна информация, именно политическата поляризация е тази, която способства и още повече задълбочава залеза на истината. "Когато няма ясна идеология, политиците разчитат движещата сила да е поляризацията и да тълкуват фактите според моментната конюнктура. Никой не се ангажира да кажа кой е правилният факт, просто защото фактите се конструират. Те се конструират според удобството на отделната гледна точка. И това работи, посочи футурологът
Истината е въпрос на конструкти: "Социалните медии могат да мултиплицират всякакви конструирани илюзии и реалности и според това кой е най-гласовит, най-атрактивно поднася съдържанието, да бъде най-много чут", каза още Мариана Тодорова.