Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Галин Цоков: Над 620 000 лева ще бъдат дадени на млади български учени от страната и чужбина
© МОН
Над 620 000 лева ще бъдат осигурени за стипендии на млади български учени от страната и изследователи от българската научна диаспора. За периода на финансовата подкрепа те следва да развиват научна дейност в българско висше училище или научна организация. Това създава предпоставка и за изследователите от българската диаспора да продължат с научната си кариера в България.

Стипендиите са заложени в подписания Меморандум за сътрудничество между МОН и Държавния секретариат за образование, научни изследвания и иновации на Конфедерация Швейцария. Подписи под документа положиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и Н. Пр. Раймунд Фурер – извънредният и пълномощен посланик на Конфедерация Швейцария в България.

Договорът е продължение на съществуващия Меморандум от 2018 г. и сега се преподписва за нов период от четири години – от 2025 до 2028 г. Одобрените средства по споразумението са в размер на 622 110 лева, като отпусканата сума за всяка година възлиза на над 155 000 лева. "С финансирането ще се осигуряват ежегодно до 5 деветмесечни стипендии за млади учени и 2 тримесечни за изследователи от българската научна диаспора“, отбеляза при подписването министър Цоков.

Меморандумът е част от Програмата за стипендии и обмен на млади учени в областта на хуманитарните и социалните науки. От нейното създаване през 2018 г. до момента са подадени над 166 научни проекта. "От тях 40 са преминали успешно международен подбор и са получили финансиране. 28 от тях са на млади учени, а останалите 12 – на изследователи от българската научна диаспора“, подчерта проф. Цоков. По думите му програмата има сериозно място за развитието на социалните и хуманитарните науки в България.

Чрез финансирането младите учени имат възможност да правят изследвания на най-високо ниво и да повишават квалификацията си. От друга страна стипендиите често оказват съществено влияние за избора им да останат в академичната сфера.

Министър Цоков благодари за добрите двустранни отношения с Швейцария и изрази надежда да бъде подписан още един Меморандум, насочен изцяло към развитието на професионалното образование и обучение.

От своя страна Н. Пр. Раймунд Фурер подчерта, че днешното събитие подсилва успешното сътрудничество между двете страни в областта на образованието и науката. "Много млади хора се включват и участват в програмата. Оптимист съм, че ще продължим да надграждаме постигнатото“, отбеляза той.

Посланик Фурер припомни, че през тази година беше подписано и програмното споразумение за Швейцарско-българската програма за научни изследвания, чрез която отново се предоставя подкрепа за многостранни научни проекти, за млади учени, докторанти и постдокторанти.

Н. Пр. Раймунд Фурер поздрави министъра и за успехите на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) и допълни, че това е един от знаковите примери за сътрудничество между двете държави в сферата на науката. Благодарение на него българският институт към Софийския университет "Св. Климент Охридски“ работи в тясна връзка с два от водещите швейцарски университета – Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL). Посланикът използва възможността да поздрави и България за създаването на BgGPT – първият генеративен изкуствен интелект от последно поколение, създаден от научна организация с държавно финансиране.

Проф. Цоков увери, че МОН ще продължи да подкрепя научните изследвания и работата на българските учени. “През следващата година ще дадем повече възможност на училищата и университетите да развиват свои платформи за изкуствен интелект на базата на BgGPT", добави министърът.

На днешното подписване присъства и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов. Гости на събитието бяха проф. Диана Мишкова – директор на Центъра за академични изследвания в София, директори на дирекции в МОН и експерти.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
Енергийна криза
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: