Георги Георгиев: Проблемът с кадрите в туристическия бранш е дългогодишен
Проблемът с кадрите в туристическия бранш е дългогодишен. Добре подготвените хора не искат да работят сезонно, а целогодишно. 80% от хотелите и ресторантите по Българското Черноморие не могат да си го позволят. Това каза Георги Георгиев – строителен инженер, хотелиер и заместник-председател на БИСА, в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.
Така стигаме до ситуацията да внасяме работници от чужбина. Водят се преговори с конкретна агенция за внасяне на работници дори от Непал, Бангладеш и Индия, допълни той.
Той разказа, че персоналът в неговия апартхотел се състои от около 30 човека, основно българи, но има и украински, и сръбски граждани. "Въпреки че ни тежи, задържаме част от персонала целогодишно, за да можем да си позволим да имаме съответното ниво и качество“, отбеляза Георгиев.
"Добре подготвените и квалифицирани млади хора в туристическия бранш отидоха да работят в дестинации, където заплащането е много по-добро – в европейските средиземноморски курорти или в Дубай, например“, посочи Георги Георгиев.
По думите му повечето от украинските граждани, останали у нас, са добре квалифицирани, но държавата не прави достатъчно за тяхното интегриране. 95% от тях са майки с деца или възрастни хора с инвалидност. Тези хора имат право да работят, но така губят правото си на държавна помощ, обясни той. "Ако една майка иска да работи и да се интегрира, тя среща два основни проблема – че ще я изгонят от мястото, където е настанена, ако е в държавна база, и че не може да намери заведение, в което да остави децата си, за да може да работи“, обясни Георги Георгиев.
Има и много руски граждани, емигрирали от Руската федерация, които притежават имоти у нас и искат да работят тук. Издаването на работна виза обаче продължава понякога повече от 6 месеца, каза още Георгиев. "Много трудно се изпълнява, за много кратки срокове – временна заетост от 6 месеца. Това се отнася и за турските и сръбските граждани“, посочи той и подчерта, че процедурата по издаване на работна виза за сезонна работа трябва да бъде облекчена.
Георгиев заяви, че се завръщат туристите от Чехия, Словакия и Полша. Очакванията на бранша са за по-силен сезон от предпандемичната 2019 г., но по думите му към момента няма такива индикации. "Силни се очертава да бъдат юни и септември, когато сме с по-ниски цени, докато юли и август все още не са добре запълнени“, поясни той.