Георги Марчев: Изкуствен интелект генерира фалшива информация, разпознава се по детайлите

Автор: Росица Лаханова
Коментари (0)
11:02 / 21.04.2023
721
Информационната среда е силно наситена с информация или снимки, генерирани от изкуствен интелект, повече от всякога. За да го разпознаем, трябва да обърнем внимание на детайлите. Това каза заместник-главният редактор на Factcheck.bg Георги Марчев в предаването "Денят на фокус" на "Фокус" в коментар по темата за фалшивите новини.

За да разпознаем, че едно изображение или видео е генерирано от изкуствен интелект, трябва да обърнем внимание на детайлите, посъветва той: "Ако има хора, които са показани на изображението или видеото, дали пръстите на ръцете или самите ръце изглеждат по естествен начин, очите, носът – това са детайли, при създаването на които технологията все още изпитва трудност", обясни Марчев. 

Когато пък попаднем на текстово съдържание, в чиято достоверност се съмняваме, трябва да преценим дали фактите в текста са проверими: "Ако има данни, да влезем в съответната институция, която се цитира, да проверим дали тези данни са такива, каквито твърди публикацията. Ако има твърдения, свързани с дадени събития, да проверим в авторитетни медии дали тези събития са се случили", посъветва заместник-главният редактор на Factcheck.bg. 

Той посочи, че дезинформацията използва лидери на мнение, за да разпространява неверни или подвеждащи твърдения, било то в социалните мрежи или в традиционните медии.

"За съжаление, в България има говорители, които в традиционните медии разпространяват дезинформация. Ако говорим за някакво централизирано разпространение, тук можем да включим кремълската пропаганда, която е държавна политика и начин, по който те формират отношението си към останалия свят. Сайтовете, които са част от целенасочена пропаганда на дезинформация, публикуват неверни твърдения, за които се твърди, че са анализи или коментари, използват определени лица, които са лидери на мнение, за да потвърдят тези свои твърдения", каза още Георги Марчев. 

Така наречените "сайтове гъби" са свързани с финансова изгода от препечатването и разпространението на неверни и подвеждащи публикации, обясни той. Наречени са така, заради бързината, с която се създават.

"Те генерират кратки, напълно неверни, изфабрикувани публикации или просто препечатват от други места неверни и подвеждащи твърдения. Тези сайтове са пълни от множество реклами от големите платформи, които предлагат публикуване на реклами", посочи Марчев.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Голяма фирма сама изтегли опасен продукт от пазара у нас
Днес изпращаме последния летен ден, утре идва астрономическата ес...
След проверки затвориха повече от 30 ресторанта по морето
Как да не се опарим от имотната мафия?
Интензивен трафик в страната в първия от трите почивни дни
Кметът на Минерални бани и синът му остават в ареста


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).