Учениците от професионалните гимназии ще започват да трупат стаж още от 11-и клас и ще получават възнаграждение за това. Те ще се учат на занаят чрез работа и ще могат да се трудят по време на учебната година.
Гимназистите от професионалните гимназии ще сключват договор с работодателите и ще получават заплата.
Това става ясно от проект на наредба за условията и реда за провеждане на обучение чрез работа, известно още като дуално обучение. Идеята е учениците от професионалните гимназии да се обучават по схемата - два дни учене, три работа.
Два дни от седмицата те ще учат теория в училище, а през останалите три ще работят по специалността си в предприятие.
В наредбата е записано, че работодателите ще поръчват на професионалните гимназии брой ученици, които са готови да обучават.
Право на труд ще имат гимназистите от 11-и и 12-и клас, навършили 16 години. Всички тези ученици ще могат да кандидатстват за работа.
Подборът при приема на обучаваните ще се извършва съвместно от представители на работодателите и на обучаващата институция по разработени от тях критерии.
Обучението чрез работа ще е с продължителност от 1 до 3 години в зависимост от степента на професионална квалификация, която се придобива по професията.
По време на обучението в реална работна среда учениците ще си водят дневник. В него ще бъдат вписвани изучаваните теми, ежедневните практически задачи, машините, с които е боравил, и усвоените компетентности.
За работещите ученици ще бъдат осигурени и ментори, които да ги наставляват в ученето чрез труд. Гимназистите ще получават срочни и годишни оценки за обучението си чрез работа.
Дуалното обучение се въвежда поетапно в някои професионални гимназии от тази учебна година. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2016 г.
Източник: в. "Монитор"