"Трябва да имаме санкции към такива работодатели, които дискриминират българската жена. Това е изключително голям проблем", заяви Петрова.
Оплаквания от некоректно отношение на работодатели към бременни служителки и млади майки постъпват периодично в Комисията за защита от дискриминация (КЗД).
Бременните жени не са добре дошли за работодателите и стремежът им е да се освободят от тях", отчитат от КЗД.
Софиянка се оплакала пред комисията, че след като шефът й разбрал, че чака дете, променил отношението си към нея. Освен че я лишил от задължителната стая за почивка, работодателят й заявил, че ще й изплати изработената заплата само ако подаде молба за напускане.
Други шефове пък възлагали повече задачи на бременните си служителки и ги лишавали от обедни почивки с цел те сами да напуснат.
Някои фирми наемали служителки само след подписана декларация, в която заявяват, че няма да забременяват в следващите 2 години.
През 2016 г. омбудсманът предложи в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете да бъде вписана забрана за работодателите да питат кандидатите за работа за семейното им положение. Идеята обаче така и не влезе в новия закон.
Все още не е ясно дали друга идея - за безплатна градина, дрехи и учебници за трето дете, ще стане факт. Предложението е на "Обединени патриоти" и цели да насърчи тридетния модел. По данни на Евростат едва 5% от българските семейства имат по три деца. За да насърчи раждането на повече деца в семействата, беше предприет нов метод на изчисляване на детските надбавки. Така от миналата година родителите на едно дете получават по 37 лв., за две - 85 лв., а за три сумата скача до 130 лв. За четвърто и всяко следващо хлапе размерът на детски надбавки беше намален от 35 лв. на 20 лв. Според зам.-министърът на социалната политика Султанка Петрова паричните помощи не са достатъчни за насърчаване на тридетния модел. "Освен финансова подкрепа, трябва да намерим работа на поне единия от родителите, които имат три деца", заяви Петрова.