Големи възможности се отварят за няколкостотин души с "Кариерни възможности за хора 50+"
Инициативата "Кариерни възможности за хора 50+“ е в подкрепа на подобряване на заетостта на мъжете и жените в тази възрастова група. Това каза Снежина Гъбова – изследовател, отговарящ за развитие на проекти, изследвания, управление на проекти в Асоциация за развитие на София, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Инициативата е реализирана по програма "Хоризонт Европа“ от Асоциация за развитие на София и Българската конфедерация по заетостта. "В основата на нашия проект е едно многостранно сътрудничество“, допълни тя.
Програмата е безплатна и ще бъде в хибриден формат – обучение и срещи на място или дигитално. Обучението е предназначено за 100 човека и е насочено както към търсещи работа, така и към хора, търсещи мобилност в тяхната професия или организация. "Обученията са свързани с развитие на личностни компетенции, ефективност, мотивация, дигитални и зелени умения. Всички тези умения са изключително важни за двойния преход – дигитален и зелен. Всеки от участниците може да избере да се включи в един или във всички курсове“, поясни Гъбова.
Статистиката показва, че хората над 50-годишна възраст имат проблеми със заетостта. По данни на Агенцията по заетостта към септември 2024 г. около 40% от хората в тази възраст са регистрирани в Бюро по труда.
В рамките на проекта е изготвено проучване, включващо интервюта, преглед и анализ на политики и документи. "Оказа се, че има структурни проблеми, свързани със средата, с работодателите, с начина, по който те подхождат при формиране на екипи. Има проблеми, свързани с дискриминация – предпочитания към една целева възрастова група при наемане на работа, притеснения, че в едни сравнително млади екипи възрастните хора може би по-трудно се адаптират или приемат нова организационна култура, и доста психологически бариери при загуба на работа. При жените това се оказва по-трудно поради други структурни стереотипи и проблеми, с които традиционно се сблъскват“, обясни Снежина Гъбова.
В обявите за работа по думите й често има неприкрита форма на дискриминация. "Обяви за работа директно споменават, че се търсят млади хора, описват качества, умения и квалификации, които хората над 55 не притежават“, даде пример тя.
Европа си поставя за цел до 2030 г. 60% от възрастните хора всяка година да минават през обучение във формата "Учене за целия живот“. За България тази цел е 35%, отбеляза Снежина Гъбова.
Заместник-председателят на Българската конфедерация по заетостта Георги Първанов допълни, че инициативата има три основни цели – реализация и намиране на работа на хората над 50-годишна възраст, обучение и преквалификация и менторство и консултиране.
Той отбеляза, че за първи път в историята на пазара на труда в България пет поколения могат да работят рамо до рамо в една и съща компания. Това създава нови предизвикателства, но и нови възможности. "В тази посока планираме да работим – как работят различните поколения, как да се разбират, как зрелостта се съчетава с младите хора. Когато говорим за мултинационални компании, там по правило дискриминация няма и те наистина са отворени за хора от всякаква възраст. Но има какво още да се навакса по отношение на по-малки и средни компании. Нашата крайна цел е възрастта наистина да не е фактор за взимане на решение дали да наемеш един човек“, обясни Първанов.
Първата стъпка по думите му е работодателите да пречупят мисленето си и да се отворят за хора от всякаква възраст, стига те да отговарят на техните изисквания. "Не е необходимо да се правят някакви грандиозни допълнителни инвестиции или да се адаптират работни места. Нашата амбиция е през следващата година да помогнем на няколкостотин човека да намерят нова работа или да имат допълнителен доход, да обучим съвместно с нашите партньори тези хора, а дай боже през следващите години да вдигнем процента много сериозно“, допълни Георги Първанов.
Той отбеляза, че демографията на страната се променя и до 2030 г. половината от населението ще е над 50-годишна възраст. "Днешните 50+ са много различни – те са активни, те пътуват, те са в социалните медии, те танцуват, играят йога и какво ли не и търсят активна реализация и възможност за продължаване на кариерата. Някои от тях искат да направят голям кариерен завой и да тръгнат в друга посока, нещо, за което са мечтали. Много от тях мислят и за свой бизнес“, поясни Първанов.