Голяма компания развива първите в света ядрени реактори от четвърто поколение
"Нашата главна цел в развитието на "РОСАТОМ“ са първите в света технологии от четвърто поколение, които ще позволят създаването на по-екологична, икономична и безопасна ядрена енергия. Работим упорито по двукомпонентна ядрена енергия и затваряне на ядрения горивен цикъл. Смятаме 2024 г. за критична година по отношение на началото на практическата работа в тази област.“, разкри генералният директор на руската държавна корпорация Алексей Лихачов на 68-та генерална конференция на МААЕ във Виена, съобщават от "Росатом".
"Изпълняваме едновременно няколко мащабни проекта - основният е изграждане на пилотен и демонстрационен енергиен комплекс в Северск, Томска област, като част от проекта "Пробив“. Тази година влезе в експлоатация първият му компонент - модулът за производство на гориво. А "сърцето“ на този комплекс е реакторът на бързи неутрони с оловен топлоносител BREST-300. Работим и върху съществуващите обекти - през 2022 г. изцяло сменихме активната зона на реактора на бързи неутрони БН-800 в Белоярската АЕЦ с уран-плутониево MOX гориво. Първи в света започнахме да доизгаряме второстепенни актиниди.“, акцентира Лихачов.
"Генералната конференция на МААЕ, обединяваща 180 държави-членки, е основният ядрен форум на планетата. За нас е важно да изразим пред тях и международната общност загрижеността си относно рисковете при осигуряването на ядрената безопасност на ядрените енергийни обекти.“ - подчерта Алексей Лихачов в кулоарите на конференцията. "Днес ставаме свидетели на пряка военна заплаха от страна на Украйна към две руски АЕЦ едновременно – "Курск“ и "Запорожие“. И за нас е много обезпокоително, че колективният Запад прикрива безразсъдните действия на Киев по отношение на тези две централи. Западните държави пренебрегват постулатите на ядрената безопасност в полза на политически интереси.“, подчерта той.
"За Русия, ядрената безопасност е абсолютен приоритет и ключово условие за по-нататъшното развитие на цялата световна ядрена енергетика. Тук ние намираме конструктивно разбиране от страна на генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси, с когото сме в постоянен контакт и току-що проведохме поредната си среща.“, допълни ръководителят на "Росатом“.
"Да, бихме искали да чуем повече от МААЕ, отколкото чуваме днес. Не само записи на ударите, но и публични изявления за това, откъде идва заплахата. Но досега нямаме такива, въпреки че всички разбират източника на опасността. Ще продължим да работим с МААЕ и международната ядрена общност, за да покажем старателно фактите и да предоставим доказателства, че сме прави. Убедени сме в това и няма да се отклоним от пътя си.“, увери Лихачов.