Министърът добави, че няма фиксирана дата за еврозоната, нито е добра тактика да се настоява. И добави, че колеги министри от други държави давали съвети подготовката за влизането в чакалнята на еврото да се извършва "без много да се бие тъпана". Пътят е да убедим европейските си колеги, че можем да спазваме правилата и че развитието на нашата държава е устойчиво, обясни Горанов.
В отговор на друг въпрос, свързан с присъединяването на България към Европейския банков съюз, Горанов припомни, че само един от стълбовете на тази структура работи - единен надзорен механизъм. Вторият - за преструктуриране, стартира в началото на 2016 г. За европейската схема за гарантиране на депозитите в момента текат дискусии от съвета на ЕС, обясни министърът.
Той посочи, че след стрестеста на банките в България в момента се проверява как работят БНБ и Комисията за финансов надзор. Очаква се Световната банка и МВФ да са готови с този анализ през юни догодина.
"Тази програма е изчерпателен анализ, който включва оценка на финансовата стабилност и развитие, която ще докаже готовността ни за участие в Европейския банков съюз, каза Горанов. И отправи препоръка към следващите финансови министри да продължат политическите консултации с големите държави в ЕС, тъй като кандидатстването за банковия съюз трябва да бъде един от основните приоритети.
Източник: в. 24 часа