Според оценка на експерти 10% от панелните жилища в България се нуждаят от спешен ремонт. В България има близо 19 000 панелни блока. В тях живеят над 1 700 000 души.
"Въпреки че Законът дава поле за действие на гражданите, те не се възползват от тази възможност и в много квартали има много зле изглеждащи и трудно отопляеми сгради", коментира Николай Пехливанов. „Трябва да направим закона работещ и да намерим механизъм всички, които не могат да си позволят по-добро жилище, да получат финансиране за реновирането на старото си, а тези, които са платили над 1000 евро за кв.м да не страдат от проблеми с недобросъвестни съседи."
Срокът за свикване на общи събрания и сдружаване на собствениците изтече на 1 ноември 2009 г. , но ниските санкции при неизпълнение на разпоредбите на Закона за управление на етажната собственост го направиха неефективен. Миналата седмица Народното събрание прие на първо четене измененията, внесени от народния представител Николай Пехливанов, с които срокът се удължава с още шест месеца.
"Но за да бъде законът работещ и да си спестим съседски спорове по време на събранията, трябва да дадем възможност на собствениците на всяка сграда да изберат принципа за вземане на решения. Съществуващото в момента условие гласовете да се определят спрямо притежаваните общи части на сградата създава редица разногласия. Трябва да дадем възможност на съсобствениците да избират между този и по-достъпния за обикновените хора - според броя на апартаментите", коментира Пехливанов.
Освен това народният представител напомни, че в по-старите панелни блокове са извършвани многократни прехвърляния на апартаментите и съответно на общите части от един собственик на друг. Често при такива прехвърляния са допускани грешки и така може да се окаже, че сборът от общите части в някой блок в "Люлин" например надхвърля 100 процента. Вместо да се стига до дълги съдебни дела за установяване на реалните проценти на собственост, е по-добре да има алтернативно решение. Това е едно от основните промени в Закона, за които Пехливанов ще настоява с допълненията, които предстои да внесе в сряда.
Ако и след изтичането на удължения срок собствениците не са свикали събрания и не са вписали сградите в общинските регистри, според Закона това трябва да направят кметовете. Но местната администрация няма капацитет за подобни действия и ако през юни се окаже, че по-малко от 70% от жилищните сгради са регистрирани, ще се наложи да се пристъпи към повишаване на санкциите.
„По-високия данък сгради за всички недобросъвестни съсобственици може да бъде един от подходите, съчетан с облекчение за всички, които са изпълнили ангажимента си.", коментира Николай Пехливанов. „Искрено се надяваме, чрез добра разяснителна кампания да мотивираме гражданите да предприемат стъпки да получат, а не да губят средства", допълва Пехливанов.
Законът за управление на етажната собственост е един от най-важните закони, които предстои НС да гласува. Причината е, че от него ще бъде засегнат почти всеки българин.
Още по темата (3): | |