Две трети от нарушенията при проверките на ИАЛ в аптеките през 2010 г. са за даване на лекарства с рецепта, без клиентът да е имал такава. От 228 наказателни постановления през миналата година 157 са били за отпускане на лекарствени продукти без рецепта, а наложените глоби са в размер на 600 000 лв., уточни Янков. Според Закона за лечебните средства в хуманнната медицина санкциите за такова нарушение варират между 1000 и 3000 лева.
Хората масово посягат към антибиотика, без да се консултират с лекаря. Случва се да си купуват това, което пие съседката, обясни директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Александър Янков.
80% от българите пием антибиотиците в домашни условия, едва 20 на сто се приемат в болниците. Това съотношение в западноевропейските страни е още по-поляризирано - употребата на антибиотиците извън болниците стига до 95 на сто, обясни главният санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Националният консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев подчерта, че на практика те спират да действат и бактериите продължават развитието си независимо, а нашия черен дроб се уврежда. Най-висока резистентност създават антибиотиците от вида на цефалоспорините и някои аминогликозиди, тъй като се изписват масово и организмът привиква бързо към тях.
Като рискови фактори за развиване на резистентност той посочи престой в болница повече от пет дни където бактериите могат под влиянието на други да станат силно резистентни, хронични заболявания, често преболедувани инфекции, лечение в последните 90 дни с антибиотици, както и неправилно изписани медикаменти. Затова проф. Тодор Кантарджиев препоръча дори при най-безобидното по наша преценка заболяване да не започваме самолечение, а да потърсим лекарска помощ.
Източник: в. "Монитор"