Повече от 16 000 българи над 16-годишна възраст са били ограмотени по проекта “Нов шанс за успех", който стартира през септември 2016 година. Това стана ясно на конференцията за насърчаване и повишаване на грамотността, която се проведе в хотел Санкт Петербург вчера, предаде Plovdiv24.bg.
Над 80% от включените в проекта успяват да преминат успешно всеки един от изпитите. Те получават документ, който им помага да се включат в други обучения и професионални квалификации. Това са хора, които не са ходили на училище, които са ходили малко или нямат завършено основно образование.
За националното научно-практическо обсъждане в града под тепетата пристигнаха заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова и ръководителят на проекта “Нов шанс за успех" Евгения Костадинова.
“Има стратегия за грамотността, по която работим. Тя обхваща всички възрастови групи, като е много важно да се започне още в най-ранна детска възраст. Голямо значение има и включването на неграмотни лица, които са над 16-годишна възраст, тъй като те получават възможността да могат да се реализират самостоятелно, след като завършат. Говорим за хора, които са различни на възраст, но по една или друга причина не са били част от образователната система", коментира пред журналисти Таня Михайлова.
От тази година включените в програмата курсисти ще имат възможност да завършат три класа в рамките на една година. Заместник-министърът обясни, че не става въпрос за ученици, които ще могат да изкласяват по-бързо.