Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Хипертониците 8 пъти по-застрашени и от мозъчен инсулт
Автор: Екип Varna24.bg 15:49 / 05.09.2008Коментари (0)697
Национални консултанти обсъждат в Банкя проблемите на физикалната медицина и рехабилитация, искат повече клинични пътеки за долекуване на сърдечно болни

Високото кръвно повишава от 6 до 8 пъти степента на риск за развитие на миокарден инфаркт или мозъчен инсулт, а у нас от хипертония страдат 2,5 млн. души. Повечето от тях не се лекуват, заради което България е водеща в света по сърдечно-съдови заболявания и на трето място в Европа по смъртност от инсулти. Това заяви проф. Пенко Шотеков, директор на Клиниката по неврология към Университетска болница „Александровска", по време на национална кръгла маса в Банкя.

Дискусията се провежда в Специализираната болница за рехабилитация „Здраве" и е посветена на проблемите на физикалната медицина и рехабилитация. Тя се организира по повод 35-годишнината от създаването на здравния комплекс и бе открита от кмета на района Рангел Марков, изпълнителния директор Георги Василев и Виден Виденов от ЦКС - като представител на мажоритарния собственик на болницата в Банкя.

Рискът за пациентите със сърдечен порок да получат инсулт е 6 пъти по-висок, а за болните от диабет и аритмия - два пъти по-нисък, подчерта проф. Шотеков. Въпреки това те остават сред основните фактори за високия процент смъртни случаи у нас и за увеличаващия се брой пациенти с прекаран мозъчен или сърдечен инфаркт.

Статистиката сочи, че най-застрашената група у нас са мъжете и жените на възраст от 45 до 54 години и над 65-годишна възраст. Редовното приемане на няколко милиграма аспирин на ден обаче може да намали с около 25% опасността от получаване на нови мозъчни и миокардни инфаркти или съдова смърт, съветват лекарите.

Близо 10 млн. души в света получават мозъчен инсулт, а годишно за лечението им се харчат над 300 млрд. долара. Регистрираните случаи у нас за 2001 г. са били 35 495, а пациентите с миокарден инфаркт - 11 366.

През последните години техният брой прогресивно нараства, заради което Националната здравноосигурителна каса трябва да отпусне повече клинични пътеки за долекуване и рехабилитация на сърдечно и неврологично болни, подчерта доц. Марин Маринкев, председател на УС на Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация и дългогодишен консултант по физиотерапия към Министерството на здравеопазването. Според него България няма имидж на страна с развита балнеология, въпреки че имаме модерни санаториуми и прекрасни курорти.

По-големият проблем е, че пациентите не получават комплексно лечение, подчерта доц. Маринкев. Обикновено лекарите им изписват определени лекарства, без да включват физиотерапия, която може да възстанови много по-бързо болния, добави той.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Ремонти във Варна
Грипна епидемия обхвана страната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: