© Varna24.bg | | С 26 лева на ден живее средностатистическото българско семейство. Това показват данните на Националния статистически институт за 2011 г. Месечните приходи на едно домакинство са 802,4 лв. или 9629 лв. за година. Така средно всеки от нас оцелява със 10,7 лв дневно, защото статистиката смята в домакинството както работещите, така и децата и възрастните.Най-тежко е за бизнеса. Преди с 300 лева можех да напълня багажника с продуктите за ресторанта, сега с тези пари нищо не мога да купя, жалва се столичен ресторантьор. Майки с деца пък твърдят, че тези 10 лева не им стигат само за храна и памперси.
Получаването на заплата от една-две хиляди евро в развитите страни от ЕС осигурява минимума за живот, а в България те вкарва директно в клуба на най-богатите 10% от обществото, става ясно от данните на НСИ. Разликата между най-заможните 10% от домакинства и 10-те процента с най-оскъдни доходи у нас се равнява на 16,05 хил. лв. на година, сочат данните на НСИ. Така излиза, че всяко от най-заможните 300 хил. домакинства реализира среден годишен доход от 19 979 лв., докато семействата, намиращи се на дъното на класацията, прибират едва по 3925 лв. за година. С други думи, в заможните семейства се падат средно по 9443 лева годишно (786,9 лв. месечно) на човек срещу 1118 лв. (327 лв. месечно) на лице от най-бедните домакинства.
Трябва да се отбележи, че статистиката очевидно не обхваща приходите на най-едрите предприемачи, както и недекларираните приходи. Ясна е тенденцията е, че бедните домакинства разчитат основно на пенсии, докато по-заможните - на доходи от заплати.
Източник: в. "Стандарт" |