© | Експерти от ИА "Морска администрация" представиха напредъка по проект "Интегрирано българско морско наблюдение" (InBulMarS). На събитието присъстваха представители на Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия (EASME) към Европейската комисия и Съвместния изследователски център (JRC) към Европейската комисия, участниците и наблюдателите по проекта.Партньори в проекта за интегрирано морско наблюдение са Главна дирекция "Гранична полиция", Агенция "Митници", Военноморските сили, Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, а финансирането се осъществява чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство. Наблюдатели по проекта са Министерство на отбраната и Министерство на земеделието, храните и горите.
По време на срещата участниците се запознаха със степента на изпълнение на дейностите към момента и спазването на установената времева рамка. Представени бяха основните характеристики и функционалността на системите за морско наблюдение, които се експлоатират от партньорите в проекта. Освен това бяха обсъдени предвидените дейности за разработване и внедряване на технически инструменти за интегрирано морско наблюдение, по-специално за подпомагане на прилагането, експлоатацията и поддържането на CISE (Common Information Sharing Environment) по приоритет 6. "Насърчаване на изпълнението на интегрираната морска политика", мярка 6.1 "Интегрирано морско наблюдение" от Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020.
Основната цел на проекта InBulMarS е да бъде изготвено проучване за определяне на нуждите и изискванията за подобряване на междусекторния обмен на информация в областта на морското наблюдение. Също така ще бъдат идентифицирани правните и техническите проблеми пред интегрирането на съществуващите национални системи за наблюдение на морските пространства на България. |