Икономист: Купуването на жилище е най-сериозната инвестиция в България, но не трябва да е така
15% увеличение на цените на жилищата у нас за последната 1 година, сочат данни на НСИ. Данните са за второто тримесечие. Спрямо първите три месеца на годината също се отчита увеличение – с над 3 на сто.
По-съществен е ръстът в цената на новите жилища – 3.5% спрямо предходното тримесечие. На годишна база (спрямо периода април-юни) увеличението в цените на новите жилища е 15.6 на сто, което е с близо 1% по-голямо от ръста, който се регистрира при съществуващите имоти (14.8%).
Консултантът по недвижими имоти Добромир Ганев заяви в ефира на "Твоят ден'', че пазарът продължава да е активен.
"България не е с най-висок темп на ръстовете, около 10 място сме за първото тримесечие. За последните 15 години достигнахме от 28% съотношение на нашите към европейските доходи до 62%, а това е важен фактор за покачване на купуването на имоти, а това е начин за инвестиция на спестявания в активи. Вероятно ще има намаляване на ръстовете на сделки за покупка на имоти заради затрудненията за ипотечно финансиране", коментира той.
"Собствениците на недвижими имоти да не очакват голямо покачване, а тези, които наистина имат нужда от жилище, просто да излязат на пазара."
От своя страна икономистът Гарабед Минасян сподели, че цените на жилищата демонстрират вътрешните проблеми в икономиката.
"Независимо от колебанията през отделните тримесечия и страните, с които сме сравними, има сходна тенденция, прирастът на цените е най-висок в Европа. Увеличават се и незаетите жилища. Цените в България гравитират към европейските реалности. Възникването на пандемията промени пазара. При европейската динамика на цените на жилищата дори има спад", обясни той.
"Купуването на жилище е най-сериозната инвестиция у нас. Въпросът защо е така и какво трябва да се направи, за да се промени. Трябва този пазар да се регулира, така че инвестирантео в жилища да не бъде просто една такава безплатна инвестиция, а да създава трудности, които да стимулират хората и да мислят за други начини, в които да инвестират своите средства", казва Минасян