Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Икономисти: Стига вече с този 15-ти септември
Автор: Десислава Томева 22:05 / 13.09.2024Коментари (9)1106
©
Сред най-устойчивите репери в организацията на времето за всички родители, ученици и учители у нас e датата 15-ти септември – началото на учебната година и край на лятната ваканция. Да се замислим обаче дали не е време да не изместим тази неизменна котва с няколко седмици по-рано – от това могат да спечелят само постиженията на учениците, които днес са на дъното на международните сравнителни изследвания. Мнението е на икономистите от Института за пазарна икономика.

Нека първо разгледаме международния опит. Последното проучване на Eurydice, посветено на разпределението на ваканциите и учебното време към учебната 2023/24 сочи, че сред европейските държави няма ясна установена практика за стартирането на учебната година. При някои държави като Финландия, Швеция и Дания, както и някои провинции на Германия,  това се случва още в средата на месец август; в останалите изглежда, че "консенсусът“ е занятията на учениците да започват в началото на септември. За сравнение, по-късно от българските ученици започват училище единствено тези в Малта.

От не по-малко значение е и разпределението на ваканциите – българският модел залага на много дълга лятна ваканция, но другите периоди на почивка от учебния процес през годината са малко и кратки. За сметка на това, повечето европейски образователни системи залагат на по-голям брой ваканции с по-кратка продължителност – често срещани са такива по средата на февруари, в началото на април и май, както и значително по-дълги от българската коледни ваканции.

Късното начало на учебната година и дългата лятна ваканция си имат своя цена – българските ученици прекарват чувствително по-малко време в училище в сравнение с връстниците си в почти всички европейски държави, както личи ясно от данните на Eurydice. Това е особено вярно за началното образование – средно 507 часа годишно, в сравнение с до 700-800 часа в повечето държави. В прогимназиалния етап образование разликата е по-малка – 736 часа в България в сравнение с 800-950 часа в повечето държави, но въпреки това повече от очевидна. Същевременно връзката между времето, прекарано в образование и постиженията на учениците е повече от очевидна, независимо дали допълнително време е прекарано в усвояване на допълнителен материал или затвърждаване на вече наученото.

Тези наблюдения ясно демонстрират нуждата от реформа в структурата на учебната година. Насоките са най-общо две – първата е промяната на разпределението на ваканциите в посока на по-чести, но кратки прекъсвания на учебния процес, за сметка на значително съкращаване на лятната ваканция. Втората, естествено следствие от първата е изтеглянето на началото на учебната година с няколко седмици по-рано. Реалистично изглежда това да е първата седмица на септември, но можем и да обсъдим и края на август.

От такава реформа на учебната година бихме могли да очакваме леки подобрения в постиженията на учениците. Връзката между времето, прекарано в образование и демонстрираните от учениците знания и умения е сред често проучваните теми (да речем, тук, тук, или тук, измежду много други), и повечето резултати сочат положителен ефект, особено що се отнася до децата от малцинствен произход и от бедни семейства. Това, разбира се, е пряко зависимо от начина, по който се ползва допълнителното време в училище и общото качество на образователния процес, но мерките в тази посока са отделна тема.

Разбира се, удължаването на учебната година е само първа стъпка към една много по-комплексна промяна в училищното образование, ако искаме то да повлияе положително. Ключова тук е ревизията и осъвременяването на учебните програми, съчетано с повишаване на автономността на учителите по отношение на структурирането на учебното съдържание. Не бива да се забравя и въвеждането на реална оценка на добавената стойност на училищното образование и интегрирането ѝ в модела на финансиране на училищата.



Още по темата: общо новини по темата: 332
18.09.2024 »
16.09.2024 »
16.09.2024 »
16.09.2024 »
16.09.2024 »
16.09.2024 »
предишна страница [ 1/56 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 16.09.2024 г.
0
 
 
Ключова тук е ревизията и осъвременяването на учебните програми - това го четем всяка година, учебниците се осъвременяват непрекъснато и стават все по-неприятни за учене. Сваля се материал надолу в класовете, да не говорим за това как е написан този материал - при по-малките се налага родител/учител да превеждат, а по-големите просто го отствирват
+1
 
 
Хайде стига с тези драми с 15 септември! Умишлено се измества фокусът от важните неща с измислен проблем. Половината училища са още на две смени, никъде няма нормални столови за хранене, кабинетите са леш, ремонти по цяла година, учебници от някакви изкукали академични бабички, но не 15 септември, та 15 септември.
Aнонимен
на 14.09.2024 г.
+1
 
 
В Белгия започнаха на 26.08. За сметка на това през учебната година имат много ваканции. На мен лично това не ми харесва никак. Когато аз съм на работа детето е свободно. Никъде не мога да си позволя да отида с него и не му обръщам полагащото внимание като родител защото съм заета. Хиляди неудобства.....
Aнонимен
на 14.09.2024 г.
+1
 
 
Навремето всички училища учеха по едни и същи учебници, като ги връщахме в края на учебната година за следващите класове. Един учебник, една тетрадка за работа в клас, една тетрадка за домашна работа, и все в малък формат по всеки предмет. Ама пусто му и печалбарство - сега един милион варианта на разни издателства и по който си искал даскала тази или другата година. Пък помагала, пък разни други щуротии, и все голям формат. То и не се носят от тежест в тоя вид. Пък с тая шарена гланцирана хартия да си ги четат издателите - направо умаря очите. Не съм против прогреса, но това не ми прилича на такъв.
Aнонимен
на 14.09.2024 г.
-1
 
 
Началото на учебната година да бъде на 15 септември се въвежда през 1921 г. от БЗНС. До тогава началото е било на 1 септември по пример на повечето европейски страни. Идеята е да се учи когато няма много земеделска работа по полето. Датата няма никаква сакрална стойност.
Aнонимен
на 14.09.2024 г.
+1
 
 
Тези икономисти да не забравят в коя географска част на света живеят! В класна стая без климатик с южно изложение да стоят те, а не нашите деца! Какво само цитират разни северни страни?! Колкото до 15 септември още от Възраждането това си е празник! Нищо свято не остана вече!- приемат се програми, подмяна на празници, помощи и все се набива колко малко знаят българските ученици!
За кого е детската площадка в Цар Симеоновата градина? За деца или възрастни? Онова,което видях на 14.04.ме възмути много ,но изглежда само мен !
на 14.09.2024 г.
0
 
 
"Да се замислим обаче дали не е време да не изместим тази неизменна котва с няколко седмици по-рано" КАТЕГОРИЧНО НЕ! Сига вече! По-скоро обърнете внимние на дисциплината в училищата И НА ЗАБРАНАТА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ТЕЛЕФОНИ В КЛАС ! На уважение към учителите от страна на ученици и РОДИТЕЛИ ! Това ще доведе до добри резултати! Ами дайте да започват от средата на Август,че да изпреварим Финландия , Швеция и Дания ! Ами като искате да се сравнявате с тези и други държави ,защо не коментирате учебната им база и то без значение от големината на населеното място?! В България все още има училища без физкултурни салони!!! Защо не обърнете внимание на начина им със справяне с агресивни и арогантни ученици?! С храната и напитките,които са разрешени да се продават до определен периметър около училищата им?! Драги ми "мъдри " и пишман експерти ,икономисти, професори и прочие , взаимствайте ПОЛЕЗНИТЕ ЗА ДЕЦАТА ни практики , а не доходоносните ви за Вас!!! Аман от тъпи реформи!
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Отношенията София-Скопие
Мигрантски натиск към България
Борба за влияние в Близкия Изток
Катастрофа с военнотранспортен самолет край авиобаза Граф Игнатиево
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: