Илхан Кючюк от Страсбург: България в Шенген не е приоритет за шведите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:38 / 17.01.2023
1250
Приемането на България и Румъния в Шенген не е приеритет за шведското председателство на ЕС. Това не е просто въпрос на ЕС, това е геополитически въпрос, който изисква сериозно отношение, независимо кой председателства ротационно ЕС, това е позицията на евродепутата Илхан Кючюк по време на днешните дебати в европарламента, информират от пресофиса на депутата.

Днес по време на дебатите относно приоритетите на шведското ротационно председателство на ЕС, стана ясно, че в разписаните приоритетни оси не влизат две важни теми, а именно разширяването на Шенгенското пространство в посока България и Румъния и интеграцията на Западните Балкани.

По този повод, в изказването си от трибуната в Страсбург, евродепутатът Кючюк изрази недоволство и разкритикува дневния ред на шведското председателство.

"Господин министър-председател, две теми не намират място в шведското председателство. Едната тема е бъдещето на Шенген – България и Румъния най-накрая трябва да бъдат част от Шенгенското пространство. Защо това не е част от дневния ред на шведското председателство? Как да спечелим сърцата и умовете на европейските граждани? Как през 2024г. европейският проект да бъде онзи проект, който е за демокрация, върховенство на правото, високи демократични стандарти и прогрес в бъдещето? Как да се осъществи всичко това? Не е възможно, ако България и Румъния не влязат в Шенген!", категоричен бе лидерът на европейските либерали.

В изказването си евродепутатът открои като важна, но не намираща място в дневния ред на председателството и темата с интеграцията на страните от Западните Балкани.

"Темата с интеграцията на Западните Балкани е изключително важна. Ще направи ли шведското председателство така, че да бъда доброто продължение на политиките на предишното, на чешкото и на всички онези председателства, които поставиха темата за Западните Балкани в центъра на своята политика?", попита Кючюк.

Виж коментарите (0)

Още по темата (676):
23.04.2025 Правят две нови дирекции в Гранична полиция, които да борят миграцията и контрабандата
20.03.2025 Даниел Митов: Основната заслуга за членството ни в Шенген е на тези, които денонощно охраняват границите на България
19.03.2025 Бизнесмен: Стига гръцки гаври! Защо България 30 години плаща за нещо, което го няма?
10.03.2025 Даниел Митов: Предстои поетапно увеличаване на капацитета на "Гранична полиция" с 864 нови служители
26.02.2025 България въвежда нови правила за чужденците 
06.02.2025 Пътна полиция: След Шенген магистралите ни отесняха
Още новини от Национални новини:
Кеворк Кеворкян: Може да се спретне един референдум за дупките в ...
Патриархът: Няма място за притеснение, че всички ще бъдат задълже...
Задържаха шофьорът, причинил смъртоносната катастрофа край Кюстен...
Наталия Киселова: ДПС на Доган си оставиха вратата отворена, мога...
За 28 медицински специалности у нас липсва медицински стандарт, с...
ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).