Има интерес албанският град Елбасан да се превърне в център на българщината
Има интерес албанския град Елбасан да се превърне в център на българщината, а в университета в града да се изучава българска филология.
Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която откри новата учебна година в българското неделно училище "Зора" в Елбасан. Там тя се срещна и с представители на българската общност.
Йотова съобщи, че преди предстоящото преброяване на населението в Албания има сигнали за емисари на други етнически общности, които обясняват на българите, че са македонци.
Йотова определи това като "изключително злостна кампания".
"Много е вълнуващо за мен днес да съм на откриването на учебната година в едно българско училище много далеч от България. Искрено благодаря и поклон за работата, която вършите тук. Децата идват тук с удоволствие. Най-важното - вие ги учите на това да обичат България".
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към преподавателите и учениците в българското неделно училище "Зора" в Елбасан, в което учат близо 60 деца.10 са първокласниците тази година. Микел Ценай е завършил Националната спортна академия в София, а от три години преподава български език и литература на децата:
"Като начало изучават българската азбука. Много им е интересно да учат буквите".
След официалното признаване на българите в Албания преди шест години те вече имат представител в Националния комитет на малцинствата, предаде БНР.
Предстои албанският парламент да приеме законодателни промени, които ще позволят финансирането на различни проекти на българската общност.
Посещението на вицепрезидента Илияна Йотова е в навечерието на преброяването на населението в страната, което започва в понеделник. В него за първи път участват и българите като официално признато малцинство.
Йотова подчерта, че е важно българската общност да защити своя статут при преброяването. Това ще гарантира правата й в бъдеще и ще даде нови възможности.
Вицепрезидентът очаква да има разяснителна кампания за българите в труднодостъпните планински райони на Албания, за да участват в преброяването.
"Втората ми тревога идва от немалкото сигнали, които получаваме от емисари на други етнически общности, които обясняват на нашите хора, че са македонци, че не са българи, че никога не е имало българи. Това е една изключително злостна кампания, която е недостойна за 21-ви век. Аз имам уверението на албанските власти, че няма да допуснат това, но най-важното е ние самите също да бдим и да не допускаме, особено вие, които сте тук на терен".