Има огромен ръст на търсенето на кредити
В момента виждаме резултатите от ускореното покачване на лихвените проценти преди година и половина – забавянето на икономиката и потреблението. Това каза главният инвестиционен консултант от "ЕЛАНА Трейдинг“ Цветослав Цачев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Ефектите от повишаването на лихвите се прехвърлят все повече върху икономиката, а падането на цената на петрола се случва основно под знака на притесненията за икономическия растеж, обясни той.
Положително е, че към момента пазарите на дългови инструменти и корпоративен дълг са в добро състояние. "Всеки бизнес, който иска да вземе пари, успява да намери. Виждаме огромен ръст на търсенето на кредити. Това е позитивно за икономиката, защото показва, че има пари, които да кредитират икономиката. Много евтино е да се взимат пари от големите компании, когато имат нужда. Това за мен е много позитивен знак, защото не натоварва с излишно високи лихвени проценти компаниите, които искат да емитират дългови книжа“, обясни Цачев.
В следващите шест месеца той очаква икономиката да търпи негативни ефекти, но в дългосрочен план е оптимист. Инвестиционната среда в момента според него е положителна както за рисковите инструменти, като акции, така и за облигационния пазар.
Той коментира и дългоочакваните регулаторни промени на криптопазара в САЩ, допускащи биткойн на борсово търгувани фондове. "Това позволява на всеки инвеститор много лесно да купува биткойни и отваря възможност все повече хора да търгуват с криптовалута. Преди се използваха специализирани борси, на които се прехвърляха средства, а сега всеки, който има сметка при брокер или в банка, може да си купи тези инструменти. Тези биткойни, които са собственост на фонда, вече се държат в специални депозитари, както всички останали финансови инструменти, т.е. в максимална степен на сигурност и прозрачност“, обясни инвестиционният консултант.
Големите институционални инвеститори, като пенсионните фондове например, също могат да търгуват с биткойни.
Очакванията му са тези борсово търгувани фондове в следващите месеци да бъдат достъпни и за европейски инвеститори.
Цветослав Цачев отбеляза, че все повече инвестиционни специалисти препоръчват в портфейла да присъстват от 1 до 3% дигитални инвестиции. "Това показва много голямото пространство, което предстои пред биткойна. Но този процес няма да се случи толкова бързо, колкото очакват голяма част от пазарните наблюдатели. Биткойн е интересен там, където има сериозни проблеми с движението на парите, с плащанията, с инфлацията. Тези фактори не стоят на дневен ред в големите инвестиционни пазари, каквито са САЩ и Европа“, коментира експертът.