Империята "Баневи": Как се приватизира без ангажименти!

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
09:07 / 12.12.2018
2985
Липсват следприватизационни ангажименти за повечето предприятия, придобити от Николай Банев през Агенцията за приватизация. Това показва справка, с която разполага bTV.

Единственото изискване на държавата при продажбата на заводи и дружества е било новият собственик да заплати цената за покупката. През Агенцията за приватизация Николай Банев купува мажоритарните дялове на няколко големи предприятия. Повечето от тях от години вече не съществуват. Сделките минават през дружествата "АКБ Актив" и "АКБ Форес".

Така Банев придобива основните пакети от завод "Полимери", от "Топлофикация-Ямбол", от топлофикацията в Казанлък. Също и от завода за електромотори "Елма" в Троян. Всички те днес не работят. Фамилията се сдобива и с 60% от ваканционно селище "Русалка", както и 80% от капитала на "Алеко спорт", в момента в ликвидация.

Освен това, фирми свързани с Баневи придобиват миноритарни  дялове от други дружества. А чрез боновете и масовата приватизация Баневи се сдобиват и с мажоритарните пакети.

От прокуратурата пресметнаха, че предприятията, доведени до разруха, са над 130. По информация на bTV разследващите, освен към "Полимери" са насочили вниманието си и към разграбването на "Топлофикация-Казанлък", придобита изцяло от АКБ за 1,6 млн. лв.

Днес от дружеството са останали само руини и спомени, а навръх Нова година през 2005 г. парното спира. Хората си спомнят как буквално се е наложило да оцелеят през дългата зима.

Сходна съдба има и заводът за роботостроене в Стара Загора, където някога работели 1200 души и на които Банев обещавал светло бъдеще. Фалитът дошъл само за 6-7 месеца.

Перлата в короната – Ваканционното селище "Русалка", се пази като военна база.

Самият Банев никога не е отричал, че бизнес и политика вървят ръка за ръка.  Бизнесменът тогава определи политиката като "най-пряката и бърза възможност да станеш богат. Тогава Банев разказа как е помагал на БСП по времето, когато партията не е можела да плаща сметки и заплати, "в това число и на Станишев".

На държавното обвинение бяха нужни години, за да разбере, че придобитите от Банев предприятия се водят към фалит.

Виж коментарите (2)

Още по темата (89):
08.01.2021 Прокарват газопровод до бившия завод "Полимери"
21.07.2020 Върнаха къмпинг "Каваци" на семейство Баневи, те се опитват да влязат във владение
22.02.2020 Николай Банев се изгаври с главния прокурор от затвора
14.02.2020 Банева: Никога не сме били бегълци, доброволно се върнахме в България
26.11.2019 Запорираха имущество на Баневи за над 140 млн. лева
22.10.2019 Десет адвоката бранят милионерите Баневи в съда
Още новини от Национални новини:
12-годишно българче: Извадиха телефон, за да снимат как ме удрят ...
Хасан Адемов: Трябва да заработи парламента, изходът е ясен
Гуцанов: Убеден съм, че ще се открие работещ вариант
Лена Бориславова: ОТ ПП-ДБ ще предложим изход от политическата кр...
Кирил Петков: Ще гласуваме отново за Силви Кирилов
Служителите трябва да имат писмени доказателства, ако ще работят ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).