Ако наетите сезонно работници имат някакви забележки и оплаквания към своите работодатели, нека ги съобщят в Инспекцията по труда, докато са все още на работа. В противен случай институцията не може да се намеси и помогне, а решението на спора отива в съда. Това съобщи днес Румяна Михайлова, изпълнителен директор на Главната инспекция на труда. Заедно с министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова и директорът на Инспекцията по труда във Варна Иван Иванов тя инспектира заведенията по Крайбрежната алея на Варна.
"Лятото е сезонът, в който по традиция главна инспекция по труда вече много години наред прави проверки по цялото Черноморие. Досега сме извършили над 600 проверки от началото на сезона. По Южното Черноморие те са повече, тъй като наетите през сезона в сравнение с Варна са два пъти повече. Дори по Южното Черноморие ние подсилваме териториалната структура на инспекцията по труда в Бургас с още няколко екипа.
Най-активно проверяваме от 15 юли до 15 август не само във Варна, но и в Бургас и Добрич. Най-честите нарушения, които установяваме с тези проверки, са свързани с режима на полагане на труд или разпределението на работното време - с полагане на извънреден труд, неизплатени допълнителни възнаграждения, най-вече за нощен труд.
Разбира се имаме установени нарушения за работа без договори, но може да се каже, че през годините те намаляват.
Имаме и нарушения свързани с наемане на непълнолетни без трудови договори или без разрешение на инспекцията по труда. Законодателят преди известно време определи като престъпление това, криминализира деянието да бъдат назначени непълнолетни без разрешение на инспекцията на труда.
Проверките тепърва навлизат в активната си част. Тук работят 4 екипа. Три екипа работят на друго място. Трябва да бъдат проверени документи, ведомости за изплащане на заплати, графици за разпределение на работното време, които би следвало да са на обекта, но много рядко това се случва, инструктажи.
Младите хора често се жалват от неизплатени заплати, особено в края на сезона. Затова ги съветвам ако имат проблем с парите или с извънредния труд, ако имат каквито и да е проблеми - да уведомяват териториалната структура на инспекцията, докато все още работят. Практика е жалбите да завалят след края на сезона, но тогава само съдът е органът, който може да реши даден спор.
950 хиляди е сумата на наказателните постановления, издадени за област Варна от началото на годината, които вече са влезли в сила. За 2016 г. за областта неизплатените заплати възлизат на 1 136 000 лева. Изплатени след намесата на инспекцията вече са около милион", коментира Румяна Михайлова.