Инвестиционен консултант: Падането на цената на петрола отразява влизането в рецесия

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
12:45 / 18.03.2024
1760
Миналата седмица в САЩ бяха публикувани данните за малко по-висока инфлация, отколкото се считаше. Това затвърждава виждането сред инвеститорите, че инфлацията няма да падне толкова лесно до нивата, които централните банкери искат. Това каза главният инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг“ Цветослав Цачев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Тази седмица предстои заседание на Федералния резерв в САЩ, на което ще бъдат дадени нови прогнози за ръста на лихвите. "Понижаването на лихвите няма да става толкова осезаемо и бързо в САЩ, колкото пазарът би искал да види. Много е вероятно дори да има някаква ревизия нагоре на прогнозите на банкерите и вместо 4,75 в края на годината лихвата да бъде 5“, заяви Цачев.

Ако това се случи, пазарът вероятно ще реагира негативно, прогнозира експертът.

Инвестицията в държавни ценни книжа не защитава парите от инфлацията. Много малко са финансовите инструменти, които при покачване на инфлацията повишават направената инвестиция, обясни Цветослав Цачев. "В случай, че инфлацията се върне от 3 на 5%, това, че някой е купил в момента на 4% доходност за 10 години, на практика означава, че за тези 10 години ще загуби немалка част от покупателната способност на парите си – повече от 10%“, даде пример той.

Пазарът на криптовалути остава най-рисковата и динамичната част от инвестиционния спектър. "Динамиката там се дължи както на фактори, свързани със самата инфраструктура на биткойн, и на това, че пазарът търси алтернатива на парите, алтернатива на разплащанията, алтернатива на златото. Това са тенденции, които се засилват в последните години с въвеждането на санкции, с политическото и икономическо напрежение между големите страни. Тези фактори предизвикват големия растеж, водят до все по-голямо търсене и биткойнът прави нови рекорди. Но това е много рисков актив и ръстове от 80-100% много често са последвани от много сериозни корекции“, предупреди инвестиционният консултант.

Той отбеляза, че всички суровини в момента са под натиска на очакванията за икономическо забавяне.

В развитите страни се наблюдава намаляване на търсенето на петрол, а това е резултат от забавяне на икономическата активност, обясни Цветослав Цачев. "Търговията в диапазон 70-80 долара все още не е повод за притеснение. Но продължаващото падане на цената на петрола отразява влизането в рецесия. В САЩ вече се усеща забавяне на икономическата активност“, допълни той.

Спадът на цената на петрола обаче не води до същия спад на цената на горивата в процентно изражение. Затова бизнесът и потребителите продължават да усещат инфлационния натиск, отбеляза още експертът.

Проблемите с транспорта в Червено море оскъпяват допълнително и забавят доставките на почти всички стоки и суровини. Той не очаква ескалация на конфликта в Близкия изток, която да има своето отражение върху пазарите. "Видяхме как и ситуацията в Русия и Украйна в някаква степен вече е управляема от гледна точка на ефекта й върху информационните потоци на стоки, суровини и капитали“, допълни Цачев.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...
Премиерът разговаря с Фон дер Лайен: Пожела успех на новата ЕК и ...
Паднало дърво отново блокира прохода "Петрохан"
Директорът на БАБХ за чумата по овцете: В началото животните са л...
Томислав Дончев: Политиката в България се превръща в процес без п...
Заместник-министър на земеделието: Над 700 000 лева ще е обезщете...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).