Искаме от ЕК защита срещу прекомерния внос на украински мед у нас

Автор: Петър Дучев
Коментари (0)
20:11 / 18.11.2024
192
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов поиска от Европейската комисия защитни мерки срещу вноса на пчелен мед с произход от Украйна в България. Това стана по време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се проведе в Брюксел, Белгия. Призивът на страната ни беше подкрепен и от Румъния.

Министър Тахов подчерта, че вносът на украински мед затруднява реализацията на местната продукция. Той изтъкна, че значителните количества украински мед на много ниски цени, влизащи на европейския пазар, оказват голям натиск върху цените на българския мед.

"Освен с множеството предизвикателствата, пред които е изправен секторът, през последните три години той се сблъсква и с конкуренцията на вноса от Украйна. С над 30 % повече е количеството на внесения от Украйна мед в страната ни от януари до октомври 2024 г., сравнено със същия период на миналата година“, каза още той. По думите му, високите нива на внос от Украйна поставят в затруднено положение производителите в България".

По време на заседанието министрите дискутираха предизвикателствата и бъдещите перспективи в различните селскостопански сектори. По отношение на зърнените и маслодайни култури, министър Тахов съобщи, че в България се отчита спад на производството на слънчоглед и царевица - съответно с 11,5% и с 38,1% на годишна база.

"Това е вследствие на сухото и горещо време през летните месеци, което доведе до сериозно намаление на средните добиви от декар при пролетниците. Изкупните цени към края на октомври 2024 г. не са в състояние да компенсират това понижение. По този начин се формира сериозен отрицателен финансов резултат и невъзстановими загуби за земеделските стопани“, подчерта д-р Георги Тахов. Той отбеляза, че на пазара на яйца у нас продължават да се наблюдават смущения в резултат на рязко увеличения внос от Украйна.

По време на посещението си в Брюксел, по покана на министъра на земеделието на Унгария, министър Тахов участва в среща с министрите на земеделието на държави членки в близост до границата с Украйна и министъра на аграрната политика и храните на Украйна Виталий Ковал.

На срещата, министрите дискутираха предстоящото предложение на Комисията за изменението на член 29 от Споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС. Министър Тахов посочи, че през последните години ситуацията на пазара на земеделски продукти в ЕС, особено в държавите в близост до границата с Украйна, се характеризира с високо ниво на несигурност и нестабилност. По думите му, това създава напрежение сред производителите и се отразява негативно на сектора като цяло.

"Намирането на дългосрочно решение е ключово за постигането на стабилност и предвидимост в сектора. Това решение трябва да бъде балансирано и да отразява интересите на всички страни", категоричен бе министър Тахов. Страната ни и още 11 държави, подкрепиха искането на Испания за прилагане на правилото N+3, вместо първоначално предвиденото N+2, по отношение на разходването на средствата от фонда за развитие на селските райони в Стратегическите планове по ОСП. Българският земеделски министър заяви, че по този начин ще бъде осигурена гъвкавост за държавите членки да планират и изпълняват Стратегическия си план по-ефективно.

На заседанието Европейската комисия представи предложението за Регламент на Съвета, определящ за 2025 г. възможностите за риболов в Средиземно и Черно море. Министър Тахов посочи, че очаква риболовните възможности за Черно море да се основават на наличните научни съвети и да отчитат социално-икономическия аспект при риболова на калкан и цаца. Българският земеделски министър бе категоричен, че предложението за Регламент отчита продължаващата усложнена обстановка в Черно море, вследствие на войната в Украйна. Той изрази надежда, че неусвоените количества квота за калкан ще намерят отражение в него. "Общите цели за устойчиво управление на споделените запаси могат да бъдат постигнати само със съвместни и реципрочни действия от всички черноморски крайбрежни държави“, каза още д-р Георги Тахов.

Министрите на земеделието обсъдиха и изготвянето на Стратегия за подобряване на производството и употребата на протеинови култури на европейско ниво. Министър Тахов каза, че страната ни подкрепя разработването на цялостна стратегия, която да надгради ефекта и резултатите от прилаганите до момента инструменти, насочени към подкрепа на производството на протеинови култури.

Виж коментарите (0)

Още по темата (221):
18.11.2024 Журналист: Западът губи войната в Украйна, въпросът е как ще се уредят нещата при Тръмп
18.11.2024 Министър Запрянов ще участва в заседание на Съвета "Външни работи/Отбрана" на Европейския съюз   
18.11.2024 Тагарев: Имперското мислене в Кремъл въобще не е история. От 25 години тази функция се изпълнява от Путин
18.11.2024 Проф. Михаил Станчев: Масовите руски атаки целят украинците да останат на студено през зимата
17.11.2024 Цветанка Андреева: Очакването за развръзка на войната в Украйна е толкова силно, че вече се очертават различни модели за овладяване на конфликта
17.11.2024 Бивш военен министър: Трябва да има изкупителна жертва за случващото се
Още новини от Национални новини:
Любомир Стефанов: Политиците в България трябва да си лягат и став...
Антон Златанов за самоубилия се полицай: Наистина ли тази отчаяна...
Любослав Костов, КНСБ: Остават 5 работни седмици за най-големия и...
Проговори оцелял работник от смъртоносната сграда в столичния ква...
Доц. Милен Любенов: Настояването за кабинет, оглавен от Бойко Бор...
Студена утрин във вторник, после - пролет


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).