© | | Домашното насилие да се признае за престъпление, поискаха неправителствени организации. В момента полиция и съд могат да се намесят само ако жертвата подаде жалба, коментира Геновева Тишева от Българския център за джендър изследвания.Според действащия закон боят между близки има личен характер и изключва наказателната отговорност, пояснява и Милена Кадиева от пловдивския клон на фондацията. Ако съпрузите си нанесат средна телесна повреда вкъщи например, полицията не може да им се бърка, но ако те разменят юмруци пред случайни минувачи на улицата, тогава прокуратурата ще заведе дело, твърдят юристките.
Те настояват наказателното законодателство да се модернизира и да предвиди текст в НК и НПК, който да гарантира дело и за бой между близките.
Според експертите на правосъдното министерство обаче и сега има достатъчно състави за всички видове насилие в семейството - обиди, побои, заплаха за убийство и т.н. Но двете служителки, работили над закона срещу насилието, са вече пенсионерки и в момента материята не се следи специално от никого.
Само през миналата година в страната са заведени над 1300 дела срещу побойници. По част от тях са наложени глоби от 200 до 1000 лв. Но дори и тях никой не си прави труд да събира. Така на практика наказанието не действа възпиращо, коментира Милена Кадиева.
От 2009 година насам е криминализирано неизпълнението на заповедите за защита.
Ако съдът ги е издал, престъпването им вече носи наказание.
Според депутата и зам.-председател на НС Анастас Анастасов от ГЕРБ обаче трябва да сме внимателни, понеже в повечето случаи двете страни се помиряват, преди съдът да се задейства. Ако прокуратурата води дело, то не може да се прекратява така лесно. Според него предложението е сериозно и поради това трябва да се обсъжда конкретен текст, а не принцип.
От НПО напомнят, че България е страна по много международни конвенции, които ни задължават да въведем наказания и за отношенията вътре в семейството.
Източник: в. "Монитор" |