Искат по 1 000 лева да ни обследват жилището преди безплатно да го санират
Домоуправители предупреждават за масов отказ на собственици на апартаменти да бъдат санирани жилищата им по новата програма за енергийна ефективност. Причината е, че преди подаването на документите трябва да бъде извършено енергийно обследване на сградата, което според фирмите може да струва по 1 000 лева на жилище. Друг проблем се оказват многото незаети апартаменти, чиито стопани от години са в чужбина. Това стана ясно на проведена в Кърджали среща за условията за кандидатстване по програмата, съобщи БНР.
Голям е интересът към програмата за въвеждане на мерки за енергийна ефективност на жилищни блокове в Кърджали. И това е така, защото преди пет години част от сградите бяха санирани, а предложенията на други не получиха одобрение. За да обяснят какви са насоките и условията за кандидатстване по новата програма, от общинската администрация проведоха разяснителна среща с домоуправители. На нея стана ясно, че ще има два срока за подаване на документи – до 15 февруари и до 31 март догодина. Ако тогава не се получи одобрение за изцяло безвъзмездно финансиране, се предвижда то да бъде в рамките на 80 на сто от сумата. Експертът Надежда Цветкова обясни:
"За да се участва в програмата за саниране, трябва предварително да бъдат изготвени технически паспорти на сградите и да се извърши енергийно обследване“. Домоуправители отсега се чудят как ще обяснят на съседите си, че е необходимо да дадат пари. Това, според тях, ще се окаже най-големият препъни камък. Техни проучвания сред фирмите за енергийно обследване показват, че е възможно сумите да надхвърлят 1 200 лева за по-големите апартаменти.
Многото незаети апартаменти също ще са пречка за кандидатстване за саниране. Собствениците им от години са в чужбина и трудно ще бъдат убедени да участват, казва дългогодишен домоуправител.
Оказа се, че има сдружения на собствениците, които преди пет години са кандидатствали по националната програма за саниране и имат сключени договори с Българската банка за развитие. Сега те трябва да решат дали да изчакат новото отваряне на програмата и да получат финансиране или да се възползват от сегашното предложение от Националния план за възстановяване и устойчивост. Но тогава ще трябва да започнат процедурата отново.
Министерството на регионалното развитие вече публикува за обсъждане документите и насоките за кандидатстване. Минималният размер на сумата за една сграда е 100 000 лева, а максималният – 6 милиона и 500 000. Проектите ще се финансират по Плана за възстановяване и устойчивост с над 1, 4 милиарда лева.