© Impact Press Group | | Снимка: Архив | Майките, които изоставят децата си, трябва да бъдат санкционирани. Това предложение направи проф. Владимир Радулов по време на провелото се заседание на обществения съвет към социалното министерство. Членовете на консултативния орган се събраха, за дебатите относно закрилата на децата и процеса по деинституционализация.Според Радулов на тези майки трябва да им се удържат пари от заплатата или да работят безплатно в полза на обществото.
Статистиката показва, че 2200 бебета у нас се изоставят всяка година под влияние на различните трудности на семействата. Всяко второ дете пък е застрашено от бедност. През 2012 г. е отбелязана най-ниска раждаемост след 1946 г.
Няколко основни проблема по отношение на семействата открои шефът на Националната мрежа за децата Георги Богданов.
Първият най-сериозен проблем е системата за закрила на детето. Тази система е в пълен колапс. Това е система, която е твърде млада (10-12 години), но не работи поради няколко причини, заяви Богданов и добави, че има изключително нечовешка натовареност на социалните работници.
Според данните над 200 случая се падат на един социален работник, при 25-30 в други държави.
Ниско заплащане и ниско самочувствие на хората, които работят вътре в системата също са сериозен проблем, добави още Георги Богданов.
Той призова и за промени на Закон за социалното подпомагане в частта за деинституционализацията.
Притеснителен е и фактът, че няма ясна система, след като се закриват едни домове как се реинвестират тези пари обратно в системата.
"Голяма част от парите, които се освобождават не се инвестират обратно в нови услуги. Качеството на някои социални услуги продължава да бъде много ниско, тъй като няма ясни критерии кой и как контролира социалните услуги", изтъкна шефът на Националната мрежа на децата.
Той призова социалното министерство да разработи и специална политика в подкрепа на семейството.
Източник: Кросс |