Премиерът акад. Николай Денков предупреди, че ако конфликтът в Израел се задълбочи, е възможно да рефлектира върху цените през идващата зима.
"Знам от колегите, че все пак тази година сме гарантирани. Имаме гарантиран нефт от Русия, който предполага и по-евтин дизел. При нас зърнопроизводството основно е дизел, другите са азотните торове - те са важни, но ние трябва да ги намаляваме, защото ще правим зелен преход. Ние следим ФАО", коментира доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания на БАН.
Той определи изминалото лято като спокойно, а поскъпването на зеленчуците и плодовете като нормално предвид ниската реколта.
"Ще поскъпне това, което е внос, ако поскъпне дизелът. Сега плодовете и зеленчуците не са на високи цени. Някои макроикономисти говорят за дефлация, това са сезонни моменти. Зависи как ще реагира потребителят - дали ще направи традиционната зимнина, което аз лично препоръчвам. Това е традиционната българска храна, а не парникови домати от Мароко, които минават през Испания", смята доц. Боюклиев.
Експертът от Института за икономически изследвания към БАН прогнозира поскъпване на парниковите зеленчуци.
"В зависимост от вдигането на дизела и другите горива може да поскъпнат и вносните цитрусови плодове. Доматите все още са полски и са на нормални цени, по-ниски от миналогодишните по това време. Има стабилни цени в момента", анализира доц. Боюклиев пред
Bulgaria ON AIR.
По думите му проблемът не е във високите цени, а в ниските доходи и това, че не произвеждаме. Гостът даде пример с млечните и месните продукти.
"40% от това, което влагаме в българските млечните продукти, е внос. А при месните продукти до 60%. Не виждаме реалната политика. Положителна тенденция - нашите цени догонват цените в Европа. Испанският потребител дава за литър пастьоризирано мляко 1,82 лв., а у нас средната цена е 3,34 лв. Тук трябва да търсим продоволствената сигурност", обясни експертът.
Доц. Огнян Боюклиев прогнозира спокойна зима.