Ако цар Симеон не беше спечелил битката при Ахелой, може би днес нямаше да я има България. Това каза директорът на Регионалния исторически музей - Бургас Милен Николов по повод 1100 години от победата на цар Симеон при река Ахелой, пише агенция "Фокус".
Той поясни, че осъзнавайки какъв е възходът на България и своята мощ, цар Симеон не е бил удовлетворен вече от титлата княз. "Той се е чувствал равен на императорите от Константинопол, затова започва целенасочена политика за придобиването титлата цар. Симеон е искал българският епископ да бъде титулуван и патриарх. Още се спори в историята дали Симеон е получил титлата цар или не. През това време във Византия се случват много събития. Император Лъв VI умира. Майката на престолонаследника му става председател на Регентския съвет. Тя мъжки се е противопоставяла на амбициите на цар Симеон, заради които започва войната между България и Византия, продължила повече от 10 години", каза Милен Николов.
Той поясни, че през тази война българите превземат Одрин и опустошават голяма част от Тракия. "След това се сключва примирие и Византия търси съюзници сред печенегите в южните степи на Украйна и Русия. Византийската империя води преговори с тях в продължение на една година. От друга цар Симеон също поддържа връзка с печенегите. Една част от тях са привлечени като съюзници на България, друга част от тях решават да бъдат съюзници на Византия", коментира историкът.
Той поясни, че през това време Византия организира войската си от Азия. По думите му приготовленията за войната продължават 2 години. "Византия е разбрала, че за да се справи с България е трябвало да я унищожи, затова войната е била на живот и смърт. Докато византийската армия е събрана пред Константинопол всички войници се заклеват пред кръста, на който е разпънат Исус Христос, че ще умрат, но ще победят. Стратегията им е била да се съюзят с печенегите, идващи от Дунав, и да проникнат при българската столица Преслав, затова се озовават при Анхиало", разказа директорът на РИМ - Бургас. Той поясни, че виждайки огромното количество войска, тръгнало към границите му, българският цар разбира, че първо трябва да бъде спряна византийката армия. "Той събира цялата българска войска, разполага я в Източна Стара планина и при Ахелой дава генерално сражение с византийците", каза историкът.