Историята на първата коледна елха в България

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:48 / 25.12.2024
1905
В миналото българинът е посрещал Коледа скромно - с постната вечеря на Бъдни вечер, с молитва и пита, с коледарите, песните и заклинанията за здраве и берекет. След Освобождението ритуалите за Коледа и Нова година в България бързо започват да се европеизират.

"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи, а под нея - чинии със сладкиши и подаръци".

Годината е 1880. Княз Александър Батенберг организира коледен бал. В Княжеския дворец светва коледна елха - непозната до този момент традиция в България. Поканени са 116 гости, на които е сервирано шампанско и бургундско вино. Случва се Коледа "както е в Европата", отбелязва столичната общественост тогава.

"Сладкишите и сладките ястие тогава са били особено атрактивни, защото не са характерни за българската кулинария по това време. Целта на княза е в крайна сметка да привнесе част от тази европейска култура и в България, най-вече чрез примера на управлящия монарх", разказва пред БНТ д-р Божидар Първанов - Институт по етнография и фолклористика.

Първата домашна елха била в жилището на министър-председателя Стефан Стамболов. Била украсена с гирлянди, стъклени топки и бляскави играчки. След края на коледния прием гостите получили правото да отнесат по една играчка за спомен. "Да те поканят на елха" било голяма чест.

"Наричали са го също и "Да отидеш на елха", защото елхата тогава се появява така да се каже изневиделица. България трябва да направи един много голям скок след освобождението, за да влезе в семейството на цивилизованите народи. Такива културни прояви са били шок за много хора. То е градска легенда, но не е и съвсем легенда, ами си е истина, много от първите посетители тука в Двореца, които са идвали да се запознаят с княза са се събували пред вратата на балната зала", посочи д-р Божидар Първанов - Институт по етнография и фолклористика.

Новата коледна традиция се харесала на столичани. Започнала размяна на коледни "подвижни картинки" - пощенските картички. От този период са и първите сведения за използване на "огнени играчки", както наричали зарята.

"Появяват се пазари за елхи, украсяват се елхи по училища, по обществени сгради, става част от културата. Децата започват да очакват подаръци", посочи д-р Божидар Първанов - Институт по етнография и фолклористика.

В края на 19 и началото на 20 век коледни дежурства по българските земи давали и Дядо Мраз, и Дядо Коледа.

Виж коментарите (0)

Още по темата (338):
28.01.2025 До Свети Валентин демонтират това във Варна
08.01.2025 Полицията с анализ на резултатите от мерките за сигурност, предприети около почивните дни
07.01.2025 Беше любимо за стотици варненци, а днес го премахват
07.01.2025 Как бързо да отслабнем след празниците
05.01.2025 Руско Петков за загиналите птици в Копривщица: Претърпели са колапс на сърцата и много сериозни мозъчни кръвоизливи
05.01.2025 Фестивалът "Кукерски игри в Пиринско" изпълни Благоевград с енергия и
традиции
Още новини от Национални новини:
Делян Пеевски: Губим време. Пак щели да внасят вотове на недовери...
Кабинетът на Росен Желязков оцеля при вота на недоверие, задава с...
Здравният министър се срещна с представителя на УНИЦЕФ в България...
Третият медицински хеликоптер пристигна у нас
Cобственик на фирма за недвижими имоти: Хората се страхуват, че п...
Държавата готова да кредитира студенти и докторанти, които не са ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).