Ивайло Чаушев: Търсенето на петрол ще се покачи през 2024 г.

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
14:03 / 15.12.2023
625
Динамиката на финансовите пазари се запази и тази седмица беше най-динамичната. Това каза в предаването "Парите ви на фокус с БФБ" по Радио "Фокус" Ивайло Чаушев – главен пазарен анализатор в "Делтасток". "Тази динамика беше породена от това, че имахме възможността да чуем какво мислят за икономиката централните банкери на Английската, Американската, Европейската, Швейцарската и Норвежката централна банка.  

По думите на анализатора, най-голямо влияние е оказало решението на Федералния резерв от сряда, когато за първи път вече имахме официално признаване от тяхна страна, че през 2024 г. ще започнат да свалят лихвите. Очакванията са за 75 базисни точки, но това са официалните очаквания от Федералния резерв, а пазарите очакват над 150 базисни точки.

"Това беше коледният подарък на Федералния резерв към пазарите, защото това доведе до едни изключителни ралита на американските индекси, като индексът на сините чипове "Дау Джоунс“ отбеляза нов връх, а NASDAQ и S&P са на няколко процента от най-високите си стойности. Това положително настроение се пренесе и в Европа. 

Сигналът, който се дава от централните банки в момента, е за намаляване на инфлацията. ЕЦБ и Британската централна банка обаче обявиха, че няма да са толкова агресивни в свалянето на лихвите".  

Военните конфликти повлияха и на цената на петрола, каза още Ивайло Чаушев.

"Избухването на войната в Украйна беше факторът, който първоначално покачи цената му. С продължение на конфликта започнахме да виждаме определени спадове. След първоначалния ръст на петрола при нападението на "Хамас“ последваха няколко седмици на спадове. В момента конфликтът в Украйна върви към замразяване. Ако той бъде замразен или се постигне някакво споразумение между двете страни, може да се очаква определен ръст на финансовите пазари, особено на европейските. След сряда имахме доста приличен ръст от над 3 до 4% в цената на петрола, като първата причина беше отслабналият долар заради сигнала на Фед за сваляне на лихвите. 

На Конференцията за климата държавите участнички се подписаха под намеренията си да се откажат от изкопаемите горива. Това също оказа някакъв натиск върху цената на петрола.  

Освен това вчера излезе нов доклад на Международната енергийна агенция за това, че търсенето на петрол през 2024 г. ще се покачи. Тази комбинация от фактори доведе до 4-процентовия ръст и първата положителна седмица за петрола от доста време насам", каза анализаторът. 

По думите му, Саудитска Арабия заедно с Русия са едни от най-големите производители на петрол и едно потенциално споразумение между двете страни може да доведе до определени флуктуации на пазарите на петрол. Понякога подобни споразумения не стават явни дори на пазарите за определено време, въпреки че те може да са се разбрали за определени съкращения или за покачване на добивите. Имайки предвид, че в момента САЩ трябва да напълнят своя петролен резерв, тъй като той е на най-ниските си стойности от 1970 г., Саудитска Арабия и Русия могат да се договорят потенциално да ограничат добива на петрол, което да доведе до по-високи цени и по този начин да направят по-трудно запълването на резерва на САЩ.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Тежка катастрофа с мигранти след гонка
Трифонов: Срамно е политици да си правят PR от трагедията с бълга...
Главчев поиска изготвяне на екшън план в аванс за справяне с бедс...
Камелия Нейкова: Имаме пълната подкрепа на Министерския съвет за ...
Камелия Нейкова: Имаме пълната подкрепа на Министерския съвет за ...
Осъденият на доживотен затвор Георги Вълев от "Килърите" с белезн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).