Цялостната пенсионна реформа е приоритет на вицепремиера и министър на труда и социалната политика
Ивайло Калфин. На пресконференция във Варна той заяви, че пенсионната реформа е първото предизвикателство за него и подчерта необходимостта от дългосрочни политики и последователност в социалната сфера.
Пред журналистите в морската ни столица той коментира, че именно пенсионната реформа е един от лошите примери в сферата - типичен пример за непоследователност и работа "на парче".
"Първо пенсионната реформа трябва да е стабилна и да има дългосрочно виждане за нея, но това няма да е лесен процес. Няма приета пенсионна реформа без демонстрации, но съм готов за това", обясни Калфин.
По въпроса за коледни добавки за пенсионерите Калфин обясни, че варианти все още се търсят, а заявката на финансовия министър - че такива няма да има - е била прибързана и без предварителни анализи и разговори.
"Абсолютно наясно съм със състоянието на бюджета, но много ми се ще първо да изговорим с Горанов всички варианти и тогава да говори", коментира Калфин.
Като възможен вариант на обсъждане той посочи резервите от НОИ, които да отидат за именно за коледните добавки или от приходи в бюджета, които не са разчетени в актуализацията.
Министърът на труда и социалната политика
Ивайло Калфин подчерта необходимостта от по-висока ефективност при разпределянето на средствата в социалната политика.
"Има цели райони, които са в перманентна зависимост към социалните плащания. Социалната система трябва да подпомага и пренасочва до извеждането на пазара на труда, а не да го замества", посочи Калфин и даде за пример две варненски общини - Вълчи дол и Дългопол, където трайно безработни са над 34% от жителите им. За сравнение, безработицата в областта е 7%.
Ивайло Калфин ще продължи и работата си по регламентирането на равни права на българите, работещи в чужбина, с тези на местните граждани - равни условия на труд, трудови договори, минимална работна заплата и т.н.