Иван Брегов, ИПИ: Всяко политическо разместване на пластовете гарантира, че моделът на "захванатата държава" може да бъде разплетен

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
12:15 / 11.07.2024
1589
Редица важни неща за обществото, които трябва да бъдат сведени до законодателен процес, последователен сам по себе си, биват отлагани. Дори в Плана за възстановяване и устойчивост бяха заложени редица реформи чрез промяна на закони, само и само да имаме някаква институционална сигурност, че те ще получат, и въпреки това са приети твърде малко неща и съответно са постъпили малко средства в българската икономиката. Това каза Иван Брегов – правен експерт в Института за пазарна икономика в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

По думите му всичко това буди големия въпрос - дали евросредствата са част от корупционната среда ли са или не: "Въпрос, на който ние все още нямаме отговор или по-скоро го знаем, но е трудно да го назовем с данни изцяло".

Въпреки турбулентната и нестабилна политическа обстановка Иван Брегов подчерта, че не иска да отрича всичко, което се е случило през последните три години, защото всяко политическо разместване на пластовете гарантира, че моделът на "захванатата държава" може да бъде разплетен както чрез появата на нови политически субекти, така и в прекъсването на вече тайно установени отношения в упражняването на властта.

Той посочи и няколко положителни примера през последните години: "Беше понижена безмерната власт на главния прокурор с приемането на механизъм за разследването и подвеждането му под отговорност, както и за временното му отстраняване. Бяха закрити специализираните съдилища и структури на прокуратурата, беше сломена властта на бюрото за защита на свидетелите при главния прокурор. Това са факти, които ние по един или друг начин забравяме, но ако погледнем чисто исторически от правна гледна точка - 2017 и 2021 година бяха най-натоварени. Има някакво разбутване на пластовете, което или тепърва предстои, или ще се хвърлим към познатия вече захват".

Относно решението на Конституционния съд - мандатът на Борислав Белазелков и Десислава Атанасова да не бъде 9 години, Иван Брегов смята, че то показва и въвежда един стандарт, който ще мотивира институциите, които не са излъчили свои представители в конституционно представените органи по-бързо и своевременно да попълнят състава им: "Защото мандатът започва да тече не от момента на избора, а от момента, в който е изтекъл предишния мандат на съответния член. И по-скоро може да адмирираме. Това беше и правилната посока, КС първо да се произнесе по въпроса за своя собствен състав, за да има легитимността и валидността да разгледа дело №1 и 2 от тази година, отнасящи се до изменението в осния закон на държавата. Добра последователност и ритъм".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Бивш председател на НС: Бих направил коалиция и с дявола! Знаете ...
Посланикът на Израел в България: Иран трябва да бъде санкциониран...
Вие питате, ние отговаряме: Има механизъм – какво следва с издаде...
Тежка катастрофа на прохода Петрохан! Опашките са километрични
Внезапно навлизане в насрещното платно е причината за тежката кат...
Експерт по сигурността: Ще стигнем до точката, в която под някакв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).