Иван Шаренков: Центровете на Агенцията за бежанците са вече над 53% заети

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
16:19 / 07.09.2022
789
Иван Шаренков, правен консултант по миграционните въпроси, в интервю за сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус"

Г-н Шаренков, каква е ситуацията относно мигрантите в България?

Да, към този момент трябва да споделим, че има известно повишаване на интензитета на преминавания на държавната граница, както от групата на мигрантите, така и от групата на лицата, търсещи международна закрила. Може би е достатъчно само да се погледне общата статистика, че центровете на Агенцията за бежанците са вече над 53% заети, а в домовете на Дирекция "Миграция“, МВР този процент е значително по-висок, което категорично сочи към един завишен интензитет на миграционния поток към България.

Подготвена ли е държавата ни да се справи с този миграционен поток? Какво правим ние, какво прави България, за да се справи и за да няма злополуки?

Определено към настоящия момент държавата направи и има капацитет да поеме този интензитет, защото МВР изгради една значителна по големина инфраструктура както в района на Любимец, така и в района на Елхово, която на този етап покрива необходимостите. И същевременно, както ви споделих, центровете на Държавната агенция за бежанците са някъде около половината заети, така че на този етап при този интензитет няма никакво основание да се притесняваме, че миграционният поток би създал тези проблеми, които имахме 2013, 2014, 2015 г.

Така е, обаче вчера пред колегите от Plovdiv24.bg вътрешният министър Иван Демерджиев съобщи, че ще има уволнения на гранични полицаи. Целта е да не се допуска влизане на наша територия. Присъствието на армията помага там, той отбеляза, но вълната – казва г-н Демерджиев, е безпрецедентна. Такава не е имало дори през 2014-2015 г. Той е на друго мнение.

Интензитетът, той като правило се диктува от вътрешнополитическата и икономическата ситуация на страните на произход. Към момента този интензитет е засилен и поради летния сезон. Трудно можем да прогнозираме дали ще се увеличи, но факт е, че нелегалните преминавания са значително по-големи, което предполагам, че е породило такива изводи, защото знаете, че т.нар. "зелена граница“ е обект на постоянни преминавания, и то значителни по брой хора, което при всички случаи формира едно притеснение от засилен интензитет.

Маршрути за трафик на мигранти през България се рекламират и обсъждат в специални групи в социалните мрежи. Вие чували ли сте това?

Аз специално не съм чувал, но т.нар. контрабанда на хора е една доста стара тема и хората, които се занимават с такъв престъпен бизнес, генерират огромни печалби. Поради тази причина каналите за преминавания през границата и каналджийската престъпна дейност е факт от много години.

А какво прави държавата по този въпрос?

Ами, основно ангажиментът за противодействие на контрабанда на хора е в правомощията на МВР и по-специално на структурите на "Гранична полиция“, а там, където се касае за организирана престъпност, това е ангажимент и на Дирекцията за борба с организираната престъпност, които имат и капацитета, и опита да работят в тази посока.

Преди няколко дни имаше инцидент – микробус с 47 мигранти катастрофира в Костинброд след гонка с полицията. Очевидно наистина е засилен този интензитет. Вие като правен консултант по миграционните въпроси какво препоръчвате да се направи?

В такава ситуация един от най-добрите подходи е да се засилят действията на оперативните и полицейските структури в т.нар. гранична зона, където може още непосредствено след влизане в страната тези групи да се установяват и да се задържат преди да са навлезли в страната. Тук няма да коментирам мрежата, там оградата на колко места е скъсана. "Гранична полиция“ има редица други технически средства, с които може да установява тези преминавания още в граничната зона, и всички пътища, естествено, в граничната зона, ако бъдат контролирани, този ефект ще бъде доста по-голям.

А каква част от мигрантите успяват да се интегрират у нас?

Интеграцията е много голяма тема и много широка, и по нея работят много правителствени и неправителствени организации. Ще ви споделя само, че по един от сегментите на интеграционния процес работи Международната организация по миграция и това е за преодоляване на езиковата бариера, защото съгласете се, че един мигрант, идвайки в друга държава, няма как да възприеме и да прави каквото и да било, ако той не разбира езика. Така че един от тези сегменти – езиковата бариера, е предмет на много активни действия за обучение на тези хора. Естествено, те получават възможности да продължат образованието си – тези, които са във възраст до 18 години. Оказва им се пълно съдействие, за да продължат да се учат. Там, където е възможно, им се помага да си намерят жилища. По отношение на квалификацията има възможност да преминават курсове за преквалификация, за да могат да се включат в пазара на труда. Но в общи линии, това е един огромен, широк пакет от дейности, в който участват както държавните институции, така и неправителствени и международни организации.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кредитите, които стигат до частните съдебни изпълнители, намалява...
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
Напрежение в подлеза на СУ! Разбити са стъкла на заведение, на мя...
Младежи с черни качулки и маски са нападнали двама непълнолетни в...
Политолог: Българското общество разрушава основния консенсус – де...
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).