Иван Шаренков: Държавата трябва да реагира - 370% увеличение на нелегалните малолетни мигранти у нас
Голямо предизвикателство не само за България, а и за целия Европейски съюз, е трафикът на малколетни мигранти - става дума за 12-14 хиляди непридружени малолетни и непълнолетни на територията на Европейския съюз. В България отчитаме 300-370% увеличение на тази категория уязвими лица за 2022 г. спрямо 2021 г. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Иван Шаренков, правен консултант по мигранционна политика и бивш шеф на дирекция "Миграционна политика" към МВР.
По думите му ситуацията ни изправя пред предизвикателството да вземем и да търсим нов подход: "Държавата трябва да реагира. Казвам държавата, защото към момента тези процеси се финансират основно през фондове на Европейския съюз, с ангажименти на Международната организация по миграция и със сграден фонд на Държавната агенция за бежанците. Но този въпрос трябва да намери все по-ясен отговор, защото ние не можем да кажем към този момент какво се случва с тези деца. Те идват, остават тук, голяма част от тях изчезват, изчезват някъде в пространството на Европейския съюз. Няма изградена цялостна система как да се проследят тези деца и на практика тяхната съдба остава неясна не само в нашата държава, но и в държавите от ЕС", обясни Шаренков.
Той обърна внимание, че децата все още не са тези, които създават големите проблеми: "Но така или иначе, тези деца отново попадат в мрежите на трафикантите и се извеждат отново нелегално от нашата страна. И фактически ние не знаем, ако тези деца бъдат установени някъде някога, дали са минали през България. Както ни е трудно да разберем движението на тези деца от една институция в друга институция тук, в България. Тоест, едно предизвикателство, което има поле за развитие и за усъвършенстване, и за търсене на добрите практики в ЕС в много висока степен".
По думите на Шаренков промяната трябва да се случи от първия момент на влизането на детето на наша територия.
"Всяка негова стъпка да може да бъде видима и проследявана от всички институции, които имат ангажимент към малолетните и непълнолетни деца. Тоест, това означава гранична полиция, полиция, териториални звена за социално подпомагане, Агенция за социално подпомагане и най-вече ДАЗД (Държавна агенция за закрила на детето), които са и по закон органът, който в България отговаря за децата. Така че трябва да признаем водещата роля на тази институция и наистина тя трябва да реши как този въпрос цялостно да намери своята нова адекватна реакция към това предизвикателство", коментира още Иван Шаренков.
Той добави, че всяко живо същество търси по-добър живот: "Не трябва да ги упрекваме в това. Това че някои от тях създават проблеми, по-скоро трябва държавата да реагира на тези случаи. Но в останалите случаи това са живи хора", коментира още той.