Измамници от цял свят може да се прицелят в България, след като влезем в еврозоната
След приемането ни в еврозоната фалшификатори от цял свят могат да се прицелят в България. Това предупреди шефът на Асоциация "Активни потребители“ Богомил Николов, цитиран от "Телеграф“.
Винаги, когато има смяна на парите, фалшификаторите се мобилизират, защото в първите два-три месеца много хора не познават новата валута и лесно могат да бъдат измамени.
"Затова е важно МВР и ДАНС да следят за подобни измами“, посочи Николов.
Съгласно законопроекта за еврото, който бе огласен от финансовото министерство преди ден, смяната на левовете с евро ще се прави в БНБ, банките и пощите.
Николов призова да се организират и мобилни пунктове за обмяна на пари, които да обикалят по-малките населени места, където няма нито банкови офиси, нито поща. Такива пунктове биха могли да бъдат създадени както от пощите, така и от банките.
Правила
Законът за еврото описва правилата, по които ще се извършва закръгляването на цените. За да няма злоупотреби от страна на търговците, цените в първите месеци ще се изписват и в евро, и в левове.
Въпросът обаче е какво ще стане след това. Според Богомил Николов цените може да се закръгляват както нагоре, така и надолу.
"Ние сме малко късметлии с този фиксиран валутен курс“, посочи той. И даде пример с вендинг машините или автомивките с монети.
Ако например сега, за да си измиеш колата в автомивка, трябва да пуснеш монета от 2 лева, след смяната на парите е вероятно цената да стане само едно евро, просто за улеснение, защото има такава монета.
Така клиентът ще си спести два цента, колкото би трябвало да даде допълнително, ако цената в левове се превърне в евро съгласно фиксирания курс.