8 и 10 хил. лв. излиза средният разход за обновяването на един апартамент, като до половината се плащат от министерството, а за общината пък остава отговорността да оправи междублоковото пространство. Така инвестицията на домакинство става към 5000 лв. Досега от министерството са отпуснали средства за завършването на цялостно обновяване на 27 сгради в градовете Благоевград, Бургас, Габрово, Гоце Делчев, Свищов, Сливен, Смолян, София, Варна, Стара Загора, Ямбол. Те са по демонстрационен проект, чиято цел е да промотира ползите от санирането. Според живущите в един от последните завършени обновени блокове в Смолян сметките за отопление са паднали значително.
Хората на парно го пускат само през нощта. Тези, които се отопляват на ток, пък харчат по не повече от 35 лв. за апартамент 60 кв. м. на месец. Апартаментите пък запазвали постоянна температура от 18-20 градуса. Фирмите, които извършват ремонта, ще се избират чрез отворена процедура от МРРБ. От живущите в блока се изисква да създадат сдружение на собствениците, чрез което да кандидатстват и да съберат парите за участието.
"Повечето комшии бяха скептични за проекта и се притесняваха да не изгорят с парите, но когато ремонтираха съседния блок, се амбицираха и ние да се включим", разказа Стефка Русева, председател на сдружението на собствениците в блок в Смолян. Друга полза, особено в по-малките градове, е значителното понижаване на замърсяването на въздуха вследствие отопляването с дървени печки. Един блок от 28 домакинства намалява вредните си емисии с 358 тона на година след саниране, а електропотреблението се свива от 40% до 70%, сочи статистиката на МРРБ.
Източник: в. "Монитор"